banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ’NDE NOMADLAND VE BORAT ZAFERİ


Bu yıl 78’incisi gerçekleşen ve sinemanın en prestijli ödüllerinden kabul edilen Altın Küre Ödülleri (Golden Globes) açıklandı. Yılın en iddalı filmlerinden “Mank”, geceden eli boş ayrılırken The Crown, Drama Dalında En İyi Dizi seçildi. Nomadland Drama Dalında En İyi Film Ödülü’nü kazandı. İşte Altın Küre’nin kazananları…

Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından belirlenen sinema ve televizyon dünyasının en iyileri nihayet belli oldu. Pandemi nedeniyle bu yıl sanal olarak yayınlanan ödül töreninin sunuculuğunu ünlü oyuncular Tina Fey ve Amy Poehler yaptı. Ödül törenine sınırlı sayıda kişi katılırken davetliler töreni maskeyle seyretti. Çoğu oyuncu canlı bağlantıyla törene katılım gösterdi, az sayıda ünlü de Beverly Hills’teki Beverly Hilton Oteli’nde yerini aldı.

Sinema ve TV dünyasının ödüllerinin dağıtıldığı gecede The Crown dizisinin iki genç oyuncusu Emma Corrin ve Josh O’Connor Altın Küre kazandı. Corrin’in Prenses Diana’yı, O’Connor’ın da Prens Charles’ı canlandırdığı The Crown ise drama dalında en iyi dizi ödülünü kazandı.

Nomadland filmiyle Drama Dalında En İyi Film Ödülü’nü ve aynı filmle En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre’de ödül kazanan Asya kökenli ilk kadın olarak tarihe geçti.

ALTIN KÜRE’DE İKİNCİ DEFA EN İYİ KADIN YÖNETMEN

Gecenin en büyük ödülü – en iyi drama filmi – Amerikan Batı’sında seyahat eden evsiz bir kadın rolünde Frances McDormand’ın oynadığı Nomadland’ın oldu. Filmin yöetmeni Chloé Zhao, 1983’te Barbara Streisand’dan sonra Altın Küre tarihinde en iyi kadın yönetmen kategorisinde ikinci isim olarak adını yazdırdı. Zhao, “Sevdiğim şeyi yapmayı mümkün kılan herkese teşekkür ederim,” dedi ve şöyle devam etti: “Film çekmeye ve hikayeler anlatmaya aşık oldum çünkü bize birlikte gülme ve ağlama, birbirimizden bir şeyler öğrenme ve birbirimize daha fazla şefkat gösterme şansı verdi.”

 

Borat Subsequent Moviefilm’n oyuncuları Sacha Baron Cohen ve Annie Mumolo 

“BEYAZ HOLLYWOOD YABANCI BİRLİĞİ’NE TEŞEKKÜR EDERİZ” 

İlki 2006 yılında çekilen Borat’ın devamı niteliğindeki Borat Subsequent Moviefilm, en iyi müzikal veya komedi filmi dalında “En İyi Film” seçildi.  Sacha Baron Cohen ödülü kabul ederken,  Altın Küre üyelerinin hiçbirinin siyahi olmamasına dikkat çekerek “Tamamen beyazlardan oluşan Hollywood Foreign Press’e teşekkür ederiz,” dedi. Cohen, bu filmle aynı zamanda komedi veya müzikal kategorisinde “En İyi Erkek Oyuncu” seçildi. Konuşmasında ayrıca “Bekle, Donald Trump sonuca itiraz ediyor. Pek çok ölü insanın oy kullandığını iddia ediyor ki bu HFPA hakkında söylenecek çok kaba bir şey” diye şaka yaptı.

 

Rosamund Pike, “I Care a Lot” filmindeki performansıyla “Komedi veya Müzikal” dalında “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi oldu.


“MANK” ELİ BOŞ DÖNDÜ

Yurttaş Kane filminin senaristinin hikayesinin anlatıldığı Netflix yapımı Mank, 6 adaylıkla yarışırken törenden eli boş ayrılan film oldu.

Black Panther filminin başrol oyuncusu olan ve geçen yıl henüz 43 yaşında yaşamını yitirerek hayranlarını yasa boğan Chadwick Boseman da Ma Rainey’s Black Bottom’daki son performansıyal ödüle aday gösterildi.


JANE FONDA’YA BAŞARI ÖDÜLÜ

Gecede 83 yaşındaki Jane Fonda’ya da bir ödül verildi. 50 yılı aşkın süredir sinema dünyasında aktif olarak yer alan, 2 kez Oscar, 7 kez Altın Küre ödülü kazanan efsane aktris Jane Fonda, Cecil B. de Mille ödülünün sahibi oldu. Fonda ödülü alırken “Endüstrimizde görmekten ya da duymaktan korktuğumuz bir hikaye var. Bu hikaye hangi sesleri yücelteceğimiz ve hangilerini kısacağımızla ilgili. Sonuçta sanat, tarihte bir basamak değil bir ilerleme olmuştur. Haydi hep birlikte lider olalım” dedi.

Altın Küre’de televizyon kategorisinde ödül alan yapımlarda, Drama Dalında En İyi Aktör Josh O’Connor, “The Crown”daki Prens Charles rolüyle seçildi.

 

CHADWICK BOSEMAN ÖLDÜKTEN SONRA EN İYİ AKTÖR ÖDÜLÜNÜ KAZANDI


İŞTE ALTIN KÜRE’DEN ZAFERLE AYRILANLAR

FİLM

Drama Dalında En İyi Film

Nomadland

Komedi ya da Müzikal Dalında En İyi Film

Borat Subsequent Moviefilm

Drama Dalında En İyi Aktör

Chadwick Boseman – “Ma Rainey’s Black Bottom”

Drama Dalında En İyi Aktris

Andra Day – “The United States vs. Billie Holiday”

Komedi ya da Müzikal Dalında En İyi Aktör

Sacha Baron Cohen – “Borat Subsequent Moviefilm”

Komedi ya da Müzikal Dalında En İyi Aktris

Rosamund Pike – “I Care a Lot”

En İyi Yönetmen

Chloé Zhao – “Nomadland”

En İyi Yardımcı Aktör

Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah”

En İyi Yardımcı Aktris

Jodie Foster – “The Mauritanian”

En İyi Animasyon Film

Soul

Yabancı Dilde En İyi Film

Minari

TELEVİZYON

En İyi Drama

“The Crown”

En İyi Komedi veya Müzikal

Schitt’s Creek

Drama Dalında En İyi Aktör

Josh O’Connor – “The Crown”

 

Televizyon kategorisinde ödül alan yapımlarda, Drama Dalında En İyi Aktris Emma Corrin – “The Crown” dizisiyle seçildi. 
Drama Dalında En İyi Aktris

Emma Corrin – “The Crown”

Komedi ya da Müzikal Dalında En İyi Aktör

Jason Sudeikis – “Ted Lasso”

Komedi ya da Müzikal Dalında En İyi Aktris

Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek”

En İyi TV Filmi ya da Dizi

The Queen’s Gambit

(Fotoğraflar: Getty Image ve Reuters )

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media