banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

78. ALTIN KÜRE ADAYLARI BELLİ OLDU

Tina Fey ve Amy Poehler, Altın Küre’yi dördüncü defa birlikte sunacaklar.


Her yıl Oscar’ın habercisi sayılan Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin düzenlediği 78. Altın Küre ödüllerinin adayları nihayet belli oldu.
Bu yıl Altın Küre tarihinde bir ilk yaşanarak “en iyi yönetmen” kategorisinde üç kadın yönetmen aday gösterildi.

28 Şubat’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak olan 78. Altın Küre ödüllerinde bu yıl aday gösteirlen yönetmenlerde ilk defa üç kadın yer aldı: “Nomadland”in yönetmeni Chloe Zhao, “Promising Young Woman”ın yönetmeni Emerald Fennell ve “One Night in Miami”nin yönetmeni Regina King.

Henüz online mı yoksa salonda mı gerçekleştirileceği belli olmayan töreni Amy Poehler ve Tina Fey sunacak.

Televizyon dalında “The Crown”, “Schitt’s Creek”, “Ozark” ve “The Undoing” dizileri öne çıkarken sinema dalında Orson Welles’in yönettiği “Yurttaş Kane”nin (Citizen Kane,1941) senaryo yazarı Herman Mankiewicz’i odağına alan David Fincher imzalı “Mank” altı dalda Altın Küre’ye aday oldu. Onu beş adaylıkla “The Trial of the Chicago 7” ve dörder adaylıkla “Nomadland”, “Promising Young Woman” ve “The Father” takip etti.

Lily Collins – “Emily in Paris”

TELEVİZYON DALINDA
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)
Don Cheadle – “Black Monday”
Nicholas Hoult – “The Great”
Eugene Levy – “Schitt’s Creek”
Jason Sudekis – “Ted Lasso”
Ramy Youssef – “Ramy”

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)
Lily Collins – “Emily in Paris”
Kaley Cuoco – “The Flight Attendant”
Elle Fanning – “The Great”
Jane Levy – “Zoey’s Extraordinary Playlist”
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek”
En İyi Erkek Oyuncu (Drama) 
Jason Bateman – “Ozark”
Josh O’Connor – “The Crown”
Bob Odenkirk – “Better Call Saul”
Al Pacino – “Hunters”

Matthew Rhys – “Perry Mason”

Olivia Colman – “The Crown”


En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Olivia Colman – “The Crown”
Jodie Comer – “Killing Eve”
Emma Corrin – “The Crown”
Laura Linney – “Ozark”
Sarah Paulson – “Ratched”

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)
Bryan Cranston – “Your Honor”
Jeff Daniels – “The Comey Rule”
Hugh Grant – “The Undoing”
Mark Ruffalo – “I Know This Much is True”
Ethan Hawke – “The Good Lord Bird”

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)
Cate Blanchett – “Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones – “Normal People”
Shira Haas – “Unorthodox”
Nicole Kidman – “The Undoing”
Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit”
En İyi Dizi (Drama)
“The Crown”
“Lovecraft Country”
“The Mandalorian”
“Ozark”
“Ratched”

En İyi Mini Dizi/Film
“Normal People”
“The Queen’s Gambit”
“Small Axe”
“The Undoing”
“Unorthodox”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)
Helena Bonham Carter – “The Crown”
Julia Garner – “Ozark”
Annie Murphy – “Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon – “Ratched”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)
John Boyega – “Small Axe”
Brendan Gleeson – “The Comey Rule”
Daniel Levy – “Schitt’s Creek”
Jim Parsons – “Hollywood”
Donald Southerland – “The Undoing”
En İyi Dizi (Komedi-Müzikal)
“Emily in Paris”
“The Flight Attendant”
“Schitt’s Creek”
“The Great”
“Ted Lasso”

“Nomadland”en iyi film dalında yarışıyor.

SİNEMA DALINDA
En İyi Film (Komedi ya da Müzikal)
“Borat Subsequent Moviefilm”
“Hamilton”
“Music”
“Palm Springs”
“The Prom”
En İyi Film (Drama) 
“The Father”
“Mank”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“The Trial of the Chicago 7”
En İyi Yabancı Film 
“Another Round,” Denmark
“La Llorona,” Guatamela/France
“The Life Ahead,” Italy
“Minari,” USA
“Two of Us,” France/USA
En İyi Senaryo 
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
Jack Fincher – “Mank”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father”
Chloe Zhao – “Nomadland”
En İyi Şarkı 
“Fight for You” – “Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice” – “The Trial of the Chicago 7”
“IO SI (Seen)” – “The Life Ahead”
“Speak Now” – “One Night in Miami”
“Tigers & Tweed” – “The United States vs. Billie Holiday”

Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Sacha Baron Cohen – “The Trial of the Chicago 7”
Daniel Kaluuya – “Judas and the Black Messiah”
Jared Leto – “The Little Things”
Bill Murray – “On the Rocks”
Leslie Odom, Jr. – “One Night in Miami”
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Glenn Close – “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman – “The Father”
Jodie Foster – “The Mauritanian”
Amanda Seyfried – “Mank”
Helena Zengel – “News of the World”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi – Müzikal) 

Sacha Baron Cohen – “Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden – “The Prom”
Lin-Manuel Miranda – “Hamilton”
Dev Patel – “The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg – “Palm Springs”
En İyi Animasyon Film 
“The Croods: A New Age”
“Onward”
“Over the Moon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

 Riz Ahmed – “The Sound of Metal”

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)
Chadwick Boseman, – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Riz Ahmed – “The Sound of Metal”
Anthony Hopkins – “The Father”
Gary Oldman – “Mank”

Tahar Rahim – “The Mauritanian”

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
Viola Davis – “Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day – “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby – “Pieces of a Woman”
Frances McDormand – “Nomadland”
Carey Mulligan – “Promising Young Woman
En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)
Maria Bakalova – “Borat Subsequent Moviefilm”
Kate Hudson – “Music”
Michelle Pfeiffer – “French Exit”
Rosamund Pike – “I Care A Lot”
Anya Taylor-Joy – “Emma”
En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)
Sacha Baron Cohen – “Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden – “The Prom”
Lin-Manuel Miranda – “Hamilton”
Dev Patel – “The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg – “Palm Springs”

David Fincher – “Mank”


En iyi Film 
David Fincher – “Mank”
Regina King – “One Night in Miami”
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7”
Chloe Zhao – “Nomadland”
Emerald Fennell – “Promising Young Woman”
En İyi Özgün Müzik 
“The Midnight Sky”
“Tenet”
“News of the World”
“Mank”
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media