banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

AHMET YİĞİDER’İN “INTELLECT” İSİMLİ HEYKEL SERGİSİ MOSKOVA’DA


Rusya’nın en önemli sanat galerilerinden Moskova Gallery Fine Art’ta açılan sanatçı Ahmet Yiğider’in “INTELLECT” sergisi, 9 Mayıs’a kadar Moskova’da sanatseverleri ağırlıyor. 

Sanat, tasarım ve mühendislik gibi farklı disiplinleri sentezleyen çalışmalarıyla bilinen, özellikle “koku” gibi duyusal mecraları sanat alanına taşıdığı özgün üretimleri olan Ahmet Yiğider’in son heykel projesi “Intellect” Moskova Gallery Fine Art’ta sergileniyor. Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın katılımıyla açılan sergi 9 Mayıs’a kadar sanatseverlerle buluşacak.


Sanatçının Gallery Fine Art’ta sergilenen “Intellect” isimli sergisi 2017 yılından bu yana atölyesinde ürettiği ve iki grupta incelenen heykellerini sunuyor:

Sergiye ismini veren “Intellect” serisindeki eserler, insanoğlunun gelişimine tarih ve zaman faktörünü de dahil eden bir açıdan bakmaya çalışıyor. Bugün ulaşmış olduğu bilgi ile insanoğlunun, maddeye daha çok hükmetme, makro ve mikro evreni daha iyi kavrayabilme noktasında büyük mesafe kat etmiş olmasına rağmen; temsil ettiği farkındalık, düşünme, sorumluluk ve erdem seviyelerinin büyük bir utanç vesilesi olarak sorgulanabileceğine dikkat çekiyor.


Projenin ikinci evresindeki heykeller ise sanatçının “Detraktif Anatomiler” olarak tanımladığı yeni bir anatomi anlayışını ortaya koyuyor. Bu evre, insanın var olma çabasını ve anatomisini tek bir kavramsal ve biçimsel dilde kaynaştırma arayışından yola çıkıyor. Soyutlama veya salt yalınlaştırma yaklaşımından farklı olarak anatomik çizgileri temel ve genel geçer ayırıcı unsurların birçoğundan arındırma, var oluşunun en dip noktasına ulaşma, bu nokta üzerinden yaratılan negatif alanlarda görme ve düşünme uzuvlarını kutsayan yeni imgeleri arama arzusunu ifade ediyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media