banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

AjandaKolik Reklam

AFİFE JALE TİYATRO ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU


Türkiye tiyatrosunun sembol ismi Afife Jale anısına düzenlenen “24. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri” dün akşam Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Prof. Dr. Merih Tangün başkanlığındaki 20 jüri üyesinin, sezon boyu izlediği 264 oyun arasından yaptığı değerlendirmeler sonucu 16 dalda ödül verildi.

Türkiye’nin en prestijli ve uzun soluklu tiyatro ödülü Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 19 Ekim Çarşamba akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerine kavuştu. Pandemi dönemi sebebiyle iki yıl aradan sonra tiyatro sanatçılarını yeniden onurlandırmaya başlayan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde toplam 16 dalda ödül verildi. Ödül töreninin bu seneki sunuculuğunu ise Nezaket Erden ile Ali Yoğurtçuoğlu üstlendi.

Türk tiyatrosunu geliştiren ve dönüşümünde öncü olan oyun yazarlarına verilen Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nün sahibi Gomidas isimli oyunuyla Ahmet Sami Özbudak oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara verilen Haldun Dormen Özel Ödülü’nü Amadeus kazandı. Tiyatronun gelişimine katkıda bulunan isimlere verilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise usta aktör Zihni Göktay oldu. Tiyatro tarihine geçen ustalara takdim edilen Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü ise Engin Uludağ’a verildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, ödül töreni, son 3 yılda hayatını kaybeden sanatçıların anılmasıyla başladı. Ödül töreninde konuşan oyuncu Haldun Dormen, “Araya hastalık girince Afife Tiyatro Ödülleri verilmedi. Ben bir daha olmayacak sandım. Şimdi tekrar başlatan ve bize bu imkanı verenlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu nedenle de muhterem Afife Jale’nin ruhunun önünde bir kez daha saygı ve sevgiyle eğiliyorum” dedi.

 

“VİŞNE BAHÇESİ” EN İYİ OYUN
Yılın En Başarılı Oyunu Ödülü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen “Vişne Bahçesi”ne verilirken, Yılın En Başarılı Yönetmeni ise “İki Efendinin Uşağı” oyunuyla Aslı Öngören seçildi.

Etkinlikte, Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü’nü “Herkes Kocama Benziyor” oyunundaki performansıyla Pınar Güntürkün, Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü de “Aşınma” oyunundaki performansıyla Yiğit Özşener aldı. “Nora 2″deki rolüyle Nihal Geyran Koldaş Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncu, “Acting”deki rolüyle Fatih Sönmez de Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncu seçildi.

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Ödülü’ne “Toz” oyunuyla Yakup Çartık, Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü’ne “İki Efendinin Uşağı” oyunuyla Burhan ve Gökhan Şeşen’in layık görüldüğü törende, Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı Ödülü’nü Eylül Gürcan, Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı Ödülü’nü de Efter Tunç aldı. Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı Ödülü Sena Başdoğan’ın, Yılın En Başarılı Hareket Düzeni (Koreografisi) Ödülü ise “Vişne Bahçesi” ile Tuğçe Ulugün Tuna’nın oldu.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media