4. ULUSLARARASI KADIN YÖNETMENLER FESTİVALİ YENİDEN ÇEVRİMİÇİ

Pandemi nedeniyle 2021 yılı içerisinde 3 etaba bölünerek gerçekleştirilen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, 25-30 Haziran tarihleri arasında son gösterimleri ile kapanışını yapıyor. 

Geçtiğimiz aylarda 1-7 Mart 2021 ve 22 Nisan-5 Mayıs 2021 tarih aralıklarında çevrimiçi koşullarda gerçekleştirilen organizasyon, son ayını da sınırlı dijital gösterimlerle hayata geçiriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ve Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonuyla düzenlenen Kadın Yönetmenler Festivali ilk kez bu yıl uluslararası arenaya açıldı ve ulusal seçkisine yarışmalı bölümleri dâhil etti.  “Süper Kahramanlık” teması ve #Sığamıyoruz sloganı ile hayat geçen organizasyon, dünyanın dört bir yanından kadın yönetmenlerin imzasını taşıyan ulusal ve uluslararası 100’den fazla filmi, farklı kategorilerde sinemaseverlerle buluşturdu. Pandemi koşulları nedeniyle tematik festivallerin sayısında azalma olurken, Kadın Yönetmenler Festivali dördüncü yılında sınırlı olanaklara rağmen kadın sinema emekçilerini pek çok dijital organizasyon ile bir araya getirdi.

Bu yıl verilen Altın Makara Ödülleri sahiplerine posta yoluyla ulaştırılırken, festival yeni bir girişim olarak da ödül alan filmleri gelecek aylarda yurtdışında düzenlenecek festivallerde gösterimi için uluslararası bağlantıların kurulmasına da destek verecek.

Ödül Alan Filmler Yeniden Gösterimde

Festivalin son ayağı yine resmi websitesi (https://kadinyonetmenlerfestivali.com.tr) üzerinden düzenleniyor ve ulusal seçkide yer alan filmlerin sınırlı gösteriminden oluşuyor. Geçtiğimiz aylarda gösterimleri yapılan filmleri kaçıran ve ödüllü filmleri tekrar seyretmek isteyen seyirciler için son bir fırsat 30 Haziran’a kadar devam ediyor. Film gösterimleri yine ücretsiz ve web sitesine üyelikle gerçekleştirilebiliyor. Festivalde ödüle layık görülen filmlerden Kader Postası, Amina, Kam, Töz ve Paydos haziran seçkisinde yeniden seyirci ile buluşuyor.

Seçkide gösterimde olan kurmaca kısa film ve belgeseller arasında Çamaşır Suyu, Intersectionality or Velhasılıkelam, Cennet, Aklım Sende, Kıyı Kıyı, Anı, Yaşam Hattı, Önce İsimler Gitti, 61 Sok No:4, Oyuncakçı Saklı Yadigarlar, Kayıp Hamamlar Peşinde, Satlık, Yardibi, Arka Pencere, Davet, Yolcular, İklim Değişimi, Kesişim, Münhasır, Consensus, In Out, Obezonlar ve The Secret yer alıyor.

INSTADOCLAB Seçkisi Festivalin Konuğu

Belgesel sinemacı ve akademisyen Zeynep Merve Uygun’un (Doktor Öğretim Üyesi, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İletişim ve Tasarım Bölümü) danışmanlığında hayata geçirilen InstaDocLab platformu 4. Kadın Yönetmenler Festivali’nin son etabında da aktif. Farklı üniversitelerden gençlerin bir dakikalık yeni medya belgesel projelerinden oluşan seçkiyi 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali kapsamında websitesi (https://kadinyonetmenlerfestivali.com.tr/3147) üzerinden izlenebilir.

Festivalin resmi websitesi: https://kadinyonetmenlerfestivali.com.tr

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media