25. UÇAN SÜPÜRGE ULUSLARARASI KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR


Bağımsız kültür sanat haber sitesi Ajandakolik’in de sponsorlarından olduğu 25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bugün başlıyor. Festival bu yıl açılış törenini Ankara Karum Çim alanda gerçekleştirecek. Törende Festival Onursal Başkanı Türkan Şoray’ın yanı sıra pek çok oyuncu, yönetmen ve sinema dünyasından önemli isim yer alacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çankaya Belediyesi desteğiyle düzenlenen 25. Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali 26 Mayıs’ta açılış gecesinin ardından 5 Haziran’a kadar Ankara’da izleyicisiyle buluşacak. Festivalin bu yıl açılış gecesi her sene olduğu gibi Türkiye sinemasının önemli isimlerinin yer aldığı bir törenle, bugün saat 20:00’de Ankara’da Karum Çim alanda gerçekleştirilecek. Gecede aynı zamanda Uçan Süpürge Festivali Onursal Başkanı olan, Türkiye sinemasının efsanevi isimlerinden Türkan Şoray’ın yanı sıra oyuncular Füsun Demirel, Deniz Türkali, Lale Belkıs, Cemre Ebuüzziya, yönetmen Ceylan Özgün Özçelik ile pek çok diğer sinemacı konuk olarak katılacak. Ayrıca gecede oyuncular Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler ise sunucu olarak yer alacak.

Her yıl olduğu üzere kadın yönetmenlerin imzalarını taşıyan 60’ı aşkın filmin 105 seansta izleyiciyle buluşacağı festival, 26 Mayıs – 5 Haziran tarihlerinde Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek. 2022 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü alan Alcarràs, 2021 San Sebastian Film Festivali En İyi Film Ödülü ile dönen Mavi Ay, Joanna Hogg’un modern klasikleri Hatıra ve Hatıra: Bölüm II ve usta İspanyol sinemacı Icíar Bollaín’in yeni filmi Maixabel’in de yer aldığı zengin bir program sunmaya hazırlanan festival, bu yıl bilet fiyatlarını her seansta öğrencilere 10 TL, tam biletleri ise 25 TL’den satışa sunarak kültüre erişimi yaygınlaştırmayı hedefliyor. Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek tüm gösterimlerin bilet fiyatları ise 10 TL olacak. Festival programı ve detaylı bilgi için kadinlarinmirasi.com adresinden ulaşılabilirken, biletler Büyülü Fener Kızılay Sineması gişeleri ve online olarak da www.biletinial.com ’dan satın alınabilecek.  Festival programına ise www.kadinlarinmirasi.com adresinden erişilebilmekte.

Kadınların Mirası Paneli Duyuruldu

Festivalin bu yılki teması çerçevesinde Kadınların Mirası başlığında düzenlenecek olan panel  27 Mayıs saat 14:00’te  Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde  Fatmagül Berktay, Gülden Treske  ve Alin Taşçıyan’ın kolaylaştırılığında gerçekleştirilecek. Festival ekibince yapılan duyuruda panelde “hayatın her alanında varlığı yok sayılan, görmezden gelinen ama hep var olan kadınların, yüzyıllardır süren mücadeleleri ve sanatla direnişlerinden çıkan deneyimleri toplamı olan mirasın” konuşulacağı belirtildi.

Ödüller sahipleriyle buluşacak

Bu yıl Uçan Süpürge Tema Ödülü; 1990’dan bu yana bir kültür/hafıza mekânı ve kalıcı bellek olarak her kesimden ve inançtan kadının desteği ve özverisi sayesinde oluşmuş Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne veriliyor. Uçan Süpürge Vakfı, kadınların kültürel mirasında çok önemli bir yere sahip olan Kadın Eserleri Kütüphanesi’ni kadınların bir bellek mekânı olarak görüyor ve merkezin kadınların mirasını taşımaya devam etmesi için destekliyor.

Bu yıl Onur Ödülü, 40 yılı aşkın sinema ve tiyatro oyunculuğu ile kariyerine sayısız başarı ve ödül sığdırmış olan Şerif Sezer’e sunuluyor. Sinemanın farklı bölümlerinde emek veren kadınların başarılarını kutlamak amacıyla, Türkiye sinemasının ilk kadın yönetmenlerinden Bilge Olgaç anısına verilen Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise oyuncu Neşe Yulaç ve Ayşenil Şamlıoğlu ile yapımcı Anna Maria Aslanoğlu’na sunulacak. Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla 2009 yılından bu yana verilen Genç Cadı Ödülü, genç sinemacı Nazlı Bulum’a sunuluyor. Ödüller bu akşam gerçekleştirilecek törende sahipleriyle buluşacak.  

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media