banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

2020 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl şiir dalında Ceren Biber (solda), öykü dalında ise Esra Ersoy ödüle değer görüldü.


Varlık dergisinin 1933’ten günümüze özenle sürdürdüğü ‘edebiyatımıza yeni değerler kazandırma’ çabası, 87. yılımızda da edebiyatseverleri yeni imzalarla buluşturuyor. 2020 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl şiir dalında Ceren Biber, öykü dalında ise Esra Ersoy ödüle değer görüldü.

Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’ne katılım her yıl olduğu gibi yine yoğundu.

Şiir dalında ön elemeden geçirilerek seçici kurula sunulan dosyalar İsa Özdemir, Ferhat Öksüz, Batuhan Saç, Kaan Eminoğlu, Turgut Can Özdemir, Alihan Çetiner, Ezel Çağlayan, Doğanay Şaban Tayyar, Metehan Budak, Serhat Dönmez, Karan Ali Karan, Salih Akkaya, Bekir Dadır, Furkan Bulut, Yusuf Araf, Mehveş Demirer, Rumeysa Şura Bulut, Mem Tenêtî, Avjin Acet, Ceren Biber, Yaşar Deniz, Osman Eryılmaz, Aleyna Atik, Ferhat Nitin, İ. Usame Yördem, Yunus Aydın, Mert Altan, Davut Bor, Necdet Agâh, Eşref Ozan, Taha Faruk Dal, Şiyar Onur, Kemal Kolçak, Serdar Abay, Kutay Onaylı, Uğur Can Dural, Pınar Çakmaklı, Medine Mayıs Akın, Doğa Duymaz, Furkan Çirkin, Ferhat Asniya, Su Korkmaz, Mutlu Merve Başkaya, Hüseyin Akcan, Egemen İşcan, Tuğçe Tekhanlı, Eren Şahin, Ali Haydarhan Yılmaz, Çağın Özbilgi, Özgür Asan, Batuhan Ekinci, Görkem Can, M. Utku Yeşilöz, Hakan Unutmaz, Murat Kahveci imzalarını taşıyordu.

Zeynep Uzunbay, Nilay Özer, Seyyidhan Kömürcü, Ali Özgür Özkarcı ve Mehmet Erte’den oluşan şiir seçici kurulu yaptığı değerlendirme sonucu ödülü Ceren Biber’in “Hış” adlı dosyasına verdi; Kutay Onaylı’nın “Türkolmak” ve Uğur Can Dural’ın “Kara Gömüldü” adlı dosyalarını ise ‘dikkate değer’ buldu.

Öykü dalında ön elemeyi geçenler Yaşar Deniz, Umut Yazar, Oğuz Kağan Boya, Berk Murat, Serkan Demirhan, Ozan Kırıcı, Efe Zeybekoğlu, Özlem Boyacı, Derin Pera, Esra Ersoy, Ali Karadağ, Çağla Çinili, İpek Sözen Çubukçuoğlu, Deniz Ceren Türkkan, Emine İydir, Hakan Unutmaz, Burhan Yeşilyurt, Ömer Özen Küçükkılınç, Aykan Gürcü, Duran Emre Kanacı, Vedat Nas, Tarık Çelik, Atakan Boran, Sinem Hızarcı, Ece Sarıoğlu, Bozkurt Toral, Volkan Zamanoğlu, Begüm Güven, Berrak Kayaoğlu, Tuna Özkurt, Serhat Korkmaz, Yağmur Çakıroğlu, Sitem Şanlı, Ertan Tunç, Bünyamin Şakar, Semra Oğuz, Hatice Tosun, İlayda Özcan, Serhat Kıran, Selman Sevtekin, Baki Mesut Köprücü, Gürkan Uzunpınar, Demet Taşdemir’in dosyalarıydı.

Nursel Duruel, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Hatice Meryem, Pelin Buzluk ve Selçuk Orhan’dan oluşan öykü seçici kurulu, ödülü oy çokluğuyla Esra Ersoy’un “Kalır” adlı dosyasına verirken, Sitem Şanlı’nın “Mezar Delen” adlı dosyasını ‘dikkate değer’ buldu.

Ödül alan ve dikkate değer bulunan isimleri kutluyor, söyleşi, şiir ve öykülerini yayımlıyoruz. •

Varlık dergisi ve yayınlarının kurucusu Yaşar Nabi Nayır adına her yıl kuruluş yıldönümümüz olan Temmuz ayında şiir ve öykü dallarında verdiğimiz Gençlik Ödülleri’ne bugüne dek değer görülen isimler:

 Şiir dalında:

1984: Behçet Aysan, Hüseyin Ferhad, Bedrettin Aykın
1986: Salih Bolat
1991: Altay Öktem
1992: İdris Özyol
1993: Mesut Adnan
1994: Tuna Kiremitçi
1995: Özgür Özmen
1996: Derya Çolpan
1997: Selim Temo
1998: Tarkan Çeper
1999: Zafer Ekin Karabay, Can Bahadır Yüce
2000: Özlem Tezcan, Alphan Akgül
2001: Sinan Oruçoğlu, Mehmet Butakın
2002: Ali Özgür Özkarcı
2003: Mehmet Erte, Seyyidhan Kömürcü
2004: Mehmet Öztek, Alperen Yeşil
2005: Alper Gencer
2006: Olcay Özmen
2007: Yusuf Uğur Uğurel
2008: Veysi Erdoğan
2009: A. Barış Ağır
2010: Halil İbrahim Polat

2011: Taner Cindoruk

2012: Harun Atak

2013: Serap Aslı Araklı

2014: Miray Çakıroğlu

2015: Mehmet Karaca

2016: Mehmet Özkan Şüküran

2017: Devrim Horlu

2018: Enver Ali Akova

2019: Eşref Yener

2020: Ceren Biber

 Öykü dalında:

1987: Cemil Kavukçu
1991: Sibel Türkmenoğlu
1992: Semra Topal
1993: Ülkü Çadırcı
1994: Doğan Yarıcı
1995: Nurdan Beşergil, Sema Kaygusuz
1996: Müge İplikçi
1997: Akın Sevinç
1998: Karin Karakaşlı
1999: Murat Saraçoğlu
2000: Elif Çınar
2001: Abdullah Mollaoğlu
2002: Canan Akalan
2003: Hakan Ergül
2004: Temel Karataş
2005: Mehmet Erkan
2006: Gülçin Karaş
2007: Birgül Oğuz
2008: Burak Evren
2009: Aslı Akarsakarya
2010: Pelin Buzluk

2011: M. Özgür Mutlu

2012: Gökçe Parlakyıldız

2013: Şengül Can

2014: Nurullah Kuzu

2015: Arzu Uçar

2016: Gamze Arslan

2017: Pelin Kıvrak

2018: Semih Öztürk

2019: Batuhan Aşıktoprak

2020: Esra Ersoy

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media