AjandaKolik Reklam

 

 

Yönetmen Ahmet Uluçay’a tüm sevgimizle…


Unutmadık, unutmayız… Değerli yönetmen Ahmet Uluçay’ın, 55 yıllık hayatında biricik uzun metrajlı filmi “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak”ı izlediğimiz günden beri izi silinmedi, silinmiyor. Onu 10. ölüm yıldönümünde anmadan geçmek istemedik.

” (…) Hep istasyona inerdik… Oradan bir tren geliyor, bilinmeyen bir yerden geliyor, bilinmeyen bir yere doğru gidiyor. Çok romantik değil mi? Bir de orda kızlar görüyorduk, güzel kızlardı. Bizim kasaba kızları gibi değildi, onlar daha hoştu. Onlara küçük küçük aşk duyguları beslemek falan çok heyecan vericiydi. Onun için hep istasyonlarda geçerdi zamanımız. Tren hareket ettiği zaman biz cesaretle elimizi sallardık. Erken sallayamazdık, çünkü daha güvene alırdık kendimizi, ondan sonra el sallardık kızlara…”

2009 yılında ölümüyle yarım bıraktığı “Bozkırda Denizkabuğu” filmini anlattığı bir videoda bunları söylüyordu, Ahmet Uluçay. Neden sinema yaptığına gelince… Bunun için de verecek çok cevabı vardı. Hatta şunları söylemişti bir keresinde.

“Sinema dünyayı kurtarabilir mi bilmiyorum ama ben niye film yapıyorum? Söyleyecek bir derdim var. Söyleyecek bir sözüm var. Bunların çok önemli şeyler olduğuna inanıyorum. Zaten insanlar, söyledikleri sözün önemli olmadığını zannediyorlarsa, bundan en küçük kuşkuları varsa, söylemesinler o sözü. Ben önemli şeyler söyleyeceğime inanıyorum. Hangi ulustan olursa olsun, hangi dilden, hangi dinden olursa olsun, bütün insanlara söylenebilecek çok içten, çok samimi, çocuk gözüyle yapılmış filmler sunuyorum. Çünkü çocuklar dünyaya çıkarsız bakıyorlar. Daha temiz, daha arı, daha duru bakıyorlar. Ve böyle bakılmış bir dünyada ben, kan dökülmeyeceğine inanıyorum; savaşların olmayacağına inanıyorum; çevre kirliliğinin olmayacağına inanıyorum. Dünyanın bütün problemlerini değil belki ama birçok probleminin aşılacağına inanıyorum. Benim kameram bir çocuk gözüyle dünyaya bakıyor, bakmaya çalışıyor.”

“Bozkırda Deniz Kabuğu” filmi henüz çekilemedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen filmin en son nisan ayında çıkan haberlerde Osman Nail Doğan’ın çekeceği söyleniyor. Çekimlerin bu aralık ayında başlayacağı ise bir diğer bilgi. Ahmet Uluçay’ın çektiği görüntüler filmde belirtilse keşke… İncecik sızar acısı yüreğimize…

Ölümünün 10. yılında Ahmet Uluçay’ı tüm sevgimizle anıyoruz. Onun gözüyle dünya, çok daha masum çok daha çocuktu. Keşke o dünyayı daha çok görebilseydik… Çocukluğumuza daha çok sarılırdık…

You don't have permission to register
Follow us on Social Media