Yeniden aramıza hoş geldin Avanak Avni!


Avanak Avni’yle buluşmaya ne dersiniz? Çalınan heykel yarın dikiliyor. 

Ünlü karikatürist Oğuz Aral’ın çizgi roman karakteri Avanak Avni, Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi önüne yeniden dikiliyor. Geçtiğimiz haftalarda çalınan ve güvenlik güçlerinin çabalarıyla Şişli’de bulunan Avanak Avni heykeli, 4 Ocak Cuma günü saat 14.00’te çalındığı noktaya, ustası Oğuz Aral’ın yanına dikilecek. Biz de Ajandakolik olarak orada olmayı umuyoruz.

KİMDİR BU AVANAK AVNİ?
Kimilerinin okuduğu ilk karikatürdür, Avanak Avni. Kim bilir kaç nesli büyüttü de kendi minik kaldı yavrucak. Oğuz Aral babası, ustası. Usta karikatüristin Gırgır Dergisi’nde ofis-boy olarak çalışan Rıza Külegeç adlı çocuktan esinlenerek yarattığı Avni, efsanevi bir karakterdir. 1970’lerde başlayıp 90’ların başına kadar yayınlanan karikatür dergisi  Gırgır, onun biricik yuvası olmuştur. Hem çok saf hem çok yaramaz olan Avni, konuşmayı bilmediğinden onun konuşma baloncuğunda ‘Digil digi, mukl’ gibi sesler yazar.


Keldir, sümüklüdür, yaşadığı yer tam da 70’lerin mahalle kültürünü yansıtan ‘orta direk mahallesi’dir. Mahallesinde ayrıca aşık olduğu Leyla ve dayak yediği Dilaver vardır. Dönemin siyasi çalkantılarına rağmen kendi küçük dünyasında tutunabilmiştir. Oğuz Aralı’ın 2004’te hayatını kaybetmesiyle hiç büyümeyen çocuk olarak anılarımızda kalmıştır.

Yıllar sonra heykeltraş Yunus Tonkuş tarafından yapılan Avanak Avni, hırsızlara inat ustasının yanında yeniden yaşamaya devam edecek.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media