AjandaKolik Reklam

 

 

Yeni öykü dergisi Hişt! Hişt! ile tanışın


Öykü dergileri arasına bir yenisi eklendi! Yepyeni bir dergi doğdu. Sait Faik’in “Hişt! Hişt!”i yeni nesil öykü dergisi “Hişt! Hişt”e ses verdi ve şimdi okuyucuyla buluşuyor.

Türk Edebiyatında öykünün güçlü bir tarihi var. Ömer Seyfettin’den Sait Faik’e, toplumcu edebiyattan ’50 kuşağına; öykü yazarlarımızın üretimi ve yaratıcılığı hiç durmadı. Faruk Duman, bir söyleşisinde şöyle demişti: “Dünyada öykü yazan bir biz kaldık neredeyse, bu bizim toplumumuzun ayrıcalığı.” Edebiyat dergilerinde halen bile öykünün nabzı güçlü atar. Pek çok öykü yayımcılığı yapan dergi ya uzun soluklu olur ya güçlü izler bırakır. Dergilerde gördüğümüz yeni isimler, kısa süre sonra raflarda kitaplarıyla görülür.

Yeni nesil öykü dergisi Hişt! Hişt! okurlarına öykülerle örülü bir dünya sunuyor. Geçtiğimiz günlerde internet üzerinden yayın hayatına “Merhaba” diyen Hişt! Hişt! ismini, Sait Faik’in o hepimizin bildiği meşhur öyküsünden alıyor. Okuyucusuna, özgün ve nitelikli öyküleri, en yalın tasarımla sunan internet sitesi, edebiyatımızda akan öykü ırmağının damlalarına dalga oluyor; kapısını, eli kalem tutan tüm öykücülere açık tutuyor.

Okurlar veya takipçiler, gerekli kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra dilerseler siteye öykü ekleyebiliyor. Ancak bu öyküler, doğrudan yayına girmiyor. Önce editör veya yayın kurulu tarafından onaylanması gerekiyor. Onaylandığı takdirde yayın programına alınarak meşakkatli bir yayına hazırlık süreci başlıyor. İşte böyleceHişt! Hişt! bir anlamda öykü dergiciliğini internetin olanaklarıyla buluşturup harmanlıyor.

Site yakından incelendiğinde; “Tadımlık” bölümünde en fazla 750 kelimelik küçürek öykülerin yayımlandığı; “Doyasıya” bölümünde ise 750 kelimeyi aşan öykülere yer verildiği görülüyor. Böylece vakti kısıtlı herkese ‘iyi’ öykü okuma imkânı verilirken, kitap kurdu sıkı öykü okurlarına da tatmin edici genişlikte ve nitelikte öyküler sunuluyor. Bu sayfalarda; polisiye, gerilim, fantastik, gerçeküstü, postmodern veya başka herhangi bir türde; edebi özgünlüğü ve niteliği olan her çeşit öyküye rastlamak mümkün. Sitede ayrıca “Uzun Ayın Kısası” isminde aylık bir kısa film seçkisi var. Bu bölümde, okurlara nitelikli kısa metraj filmler sunularak, onlara bir ‘mola’ ve ‘nefes alma’ imkânı sağlanıyor.

Yayıncılık yaptığı alan, iddiası sadeliğinden gelen teması ve tüm bu zengin içeriğiyle “Hişt! Hişt!” günlük hayatın rutin yoğunluğundan ve internetin ‘tık’ odaklı yoruculuğundan kaçınabilecek bir sığınak. Derginin yayımlanan sayılarına ve öykülerine histhist.com adresinden ulaşılabilir; Twitter ve Instagram sayfalarından yeni öyküler yayımlandıkça haberdar olabilirsiniz.

Comments
  • Serhan Pakdemir

    Merhabalar…
    Okuyucudan öykü kriterlerinizi, nasıl, nereye gönderilebilirğinizi hangi tarihlerde gönderebilirim ve üyeliğimi nasıl yapabilirim öğrenmek istiyorum.
    Bilgi için şimdiden teşekkürler…

    Aralık 5, 2021
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media