YASAK HELVA’DAN 100 YILLIK BİR İZMİR ŞARKISI: “TO DERVİSAKİ”


Yasak Helva’nın yeni teklisi “To Dervisaki”, Gülbaba Records etiketiyle 20 Ağustos’ta yayınlanıyor.

Alternatif ve folk müzik sahnesinde kısa sürede büyük ilgi gören Yasak Helva’nın 20 Ağustos’ta yayınlanacak yeni teklisi To Dervisaki; bestesi İzmirli Rum müzisyen Evangelos Papazoglou’na ait yaklaşık 100 yıllık bir İzmir şarkısı. Müziğini kendi deyimleriyle “modifiye ve melez” düzenlemelerle inşa eden grup, bu sefer “elektronik & reggae” kaynaşmasıyla karşımıza çıkıyor. To Dervisaki, memleket hasretiyle avare bir şekilde yaşayıp giden bir müzisyenin hikayesini anlatıyor.

Düzenleme ve miks-mastering’i Hakan Görkem Bıyık’a ait olan şarkıda Salih Korkut Peker’in elektrik cümbüşü ve Bıyık’ın bas gitarı, Onur Ertem tarafından drum pad ile canlı olarak çalınmış elektronik ritmik altyapı ile birleşiyor. Artwork Batuhan Çetin imzası taşıyor.

TARZLARI ELECTRIC FOLK VE PROGRESSIVE FOLK 

Son dönemlerin dikkat çekici gruplarından biri olan Yasak Helva; birbirinden farklı müzikal geçmişlere sahip olan üç müzisyen Salih Korkut Peker, Onur Ertem ve Hakan Görkem Bıyık tarafından kuruldu. Tarzını “electric folk”, “progressive folk” olarak nitelendiren grup, sound’unu yaratmak için ise cümbüş, çağlama, bas ve davul gibi enstrümanları kullanıyor.

Alternatif ve folk müzik sahnesinde kısa sürede büyük ilgi gören Yasak Helva, Tunus’ta düzenlenen Jazz a Carthage 2019’da yer aldı. Aynı yıl Murat Ertel, Gaye Su Akyol gibi müzisyenlerden oluşan bir jüri ve dinleyici oylarıyla seçilerek Macaristan’da düzenlenen Sziget Festivali’nde Türkiye’yi temsil etme şansı buldu.

İlk albümleri “Rektefe”’yi 2019 sonbaharında yayınlayan grup, Silifke Zeybeği cover’ıyla “Saz Power” adlı yeni nesil Türk psychedelic müziğine odaklanan bir serinin ikinci derleme albümünde yer aldı. Albüm, Japonya, ABD ve Avrupa gibi ülkelerde yayınlandı.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media