AjandaKolik Reklam

 

 

“YARININ KADIN YILDIZLARI” GÜLSİN ONAY İLE AYNI SAHNEDE…


’’Yarının Kadın Yıldızları’’ bu yıl ünlü piyanist Gülsin Onay’la aynı sahneyi paylaşıyor.

4 yıldır İKSV’nin düzenlediği İstanbul Müzik Festivali’nde TSKB iş birliğiyle yürütülen Yarının Kadın Yıldızları projesi kapsamında şimdiye kadar 53 üstün yetenekli genç kadın müzisyene eğitim desteği sağlandı. Bu yıl fondan yararlanma hakkı kazanan genç kadın müzisyenlerin Yeldeğirmeni Sanat’ta çekilen konseri, İKSV’nin YouTube kanalında 29 Kasım Pazartesi günü izleyiciyle buluşacak.

Bu yıl konuk sanatçı Gülsin Onay’ın katılımıyla gerçekleşen ve pandemi sebebiyle Yeldeğirmeni Sanat’ta seyircisiz olarak çekilen konser, İKSV’nin YouTube kanalında yayınlanacak. 29 Kasım’da başlayacak olan 8 bölümlük konser serisi 22 Aralık’a kadar her hafta Pazartesi ve Çarşamba günleri izleyicilerle buluşacak.

Yarının Kadın Yıldızları 2021 Yılı Kazananları:
Elfida Su Turan
Başak Kömürcügil
Ilgın Top
Sıla Şentürk
Ece Namlı
Gökçe Küçükarslan
Lal Karaalioğlu
Dilan Karayılan
Beste Gürkey
Beliz Güney
Betül Burcu Gündoğdu
Bahar Erünsal
Melisa Büyükyörük

***
Konser Programı

1.Bölüm – 29 Kasım Çarşamba

Kontrbasçı Gökçe Küçükarslan ve piyanist Sıla Şentürk, Schubert’in Arpeggione Sonatı’nın ilk bölümünü seslendiriyor. Aslen “arpeggione” adlı bir çalgıya özel olarak bestelenmiş bu sonat, viyolonsel repertuvarının en sevilen eserlerinden biridir.

2.Bölüm- 1 Aralık Çarşamba

Kemancı Bahar Erünsal ve piyanist Sıla Şentürk, Schumann’ın La minör Keman ve Piyano Sonatı no.1, op.105 eserinin ilk bölümünü seslendiriyor. Bu eser, Schumann’ın klasik ve romantik anlayışlar arasında değişen düşüncelerinin tipik bir örneği olan keman sonatlarının ilkidir.

3.Bölüm- 6 Aralık Pazartesi

Piyanistler Betül Burcu Gündoğdu ve Sıla Şentürk, kendine özgü piyano stili, İspanyol müziğinin tipik ritim ve melodi karakterini çok ustaca stilize edişiyle saygınlık kazanan besteci Isaac Albéniz’in Piyano için Pavana-Capricho, Mi minör, op.12 eserini seslendiriyor.

4. Bölüm- 8 Aralık Çarşamba

Viyolonselci Beliz Güney, piyanist Lal Karaalioğlu ve kemancı Elfida Su Turan, Sergei Rachmaninov’un Trio élégiaque’lerinin ilkini seslendiriyor.

5.Bölüm- 13 Aralık Pazartesi

Viyolonselci Beliz Güney ve kontrbasçı Gökçe Küçükarslan, “kontrbasın Pagannini”si olarak nitelendirilen besteci Giovanni Bottessini’nin 1 numaralı Grand Duetto’sunun ilk bölümünü seslendiriyor.

6.Bölüm- 15 Aralık Çarşamba

Perküsyoncu Beste Gürkey ve piyanist Betül Burcu Gündoğdu, Emmanuel Sejourne’nin Marimba Konçertosu’nun ilk bölümünü seslendiriyor. Bogdan Bacanu tarafından sipariş edilen ve 2005 yılında bestelen bu konçerto, marimba için yazılmış en popüler konçertolardan biridir.

7. Bölüm – 20 Aralık Pazartesi

Piyanist Lal Karaalioğlu ve kemancı Ece Namlı, Camille Saint-Saens’in op. 28 Introduction et Rondo Capriccioso, La minör adlı eserinin ilk iki bölümünü seslendiriyor. 1863’te ünlü kemancı Pablo Sarasate için bestecinin deyimiyle “İspanyol stilinde” yazılmış bu eser, aslen yaylı çalgılar orkestrası ve keman için bestelenmiştir.

8.Bölüm- 22 Aralık Çarşamba

Konuk sanatçı piyanist Gülsin Onay, Frédéric Chopin’in en sevilen eserlerinden Andante Spianato ve Büyük Polonez’i seslendiriyor. Gülsin Onay son olarak bir Johann Sebastian Bach eseri seslendiriyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media