PETER JACKSON: “YOKO ONO, THE BEATLES’I MAHVETMEDİ”


“Yüzüklerin Efendisi” serisinin yönetmeni Peter Jackson’ın The Beatles belgeseli “Get Back”, 25, 26 ve 27 Kasım’da  Disney+’ta izleyicilerle buluştu. Her biri iki saatlik bölümlere ayrılmış üç parça şeklinde yayınlanan belgesel, tüm zamanların en sevilen grubu hakkında bilinmeyenleri deşifre ediyor.

Görüntüler o kadar canlı o kadar parlak ve The Beatles o kadar gerçek ki, sanki bugün çekilen bir film gibi! Çıktığı günden bugüne milyonların sevgilisi olan dünyanın en ünlü müzik grubu The Beatles’ın “The Beatles: The Get Back” isimli 6 saatlik belgeseli Disney+’ta yayımlandı. Üç parçalık bir deneyim olarak izleyiciyle buluşan belgeselde The Beatles’ın on ikinci ve son albümü olan Let It Be ile aynı yıl yayınlanan ve albümün kayıt sürecini anlatan, 1970 yapımı orijinal The Beatles belgeseli “Let It Be”nin yeniden düzenlenmiş versiyonuna rastlıyoruz.

Videoda, The Beatles’ın daha önce hiç görülmeyen 1969’un başlarından 1970’e toplamda 55 saatlik içerikten oluşan görüntülerle bir araya getirilen belgesel filmden izlenimler yer alıyor.

Pandemi nedeniyle hem kurgu aşaması hem de gösterimi ertelenen belgesel, Let It Be’nin 50. yılı için yeni bir versiyonuyla yayınlanıyor.

YOKO ONO THE BEATLES’I DAĞITTI MI?
Şimdiye kadar pek çok Beatles hayranı, John Lennon’ın eşi Yoko Ono’nun grubu parçaladığı görüşünü savundu. John Lennon’ın gruptan ayrılmasında Yoko Ono’nun parmağı olduğu yazıldı çizildi.  Ancak belgesel, bu konudaki görüşleri bir tutam değiştirecek nitelikte görüntüler ortaya koyuyor. The Beatles Get Back’i izleyenler, filmde gösterilen görüntülerin, Yoko Ono’nun, genellikle karakterize edildiği gibi Beatles üzerinde müdahaleci bir etkisi olmadığını düşünüyor. Belgeselde Ono’nun albümün yapımında grupla yan yana olduğu, ancak tüm zamanların en iyi albümlerinden biri kaydedilirken genç kadının bunları umursamayıp gazete okumayı tercih ettiği gösteriliyor.

Belgeselin yönetmeni Peter Jackson da Ono’nun grubun dağılmasından sorumlu tutulmaması gerektiği konusunda pek çok izleyiciyle hemfikir. Jackson 60 Dakika’ya verdiği bir söyleşide “Yoko ile hiçbir sorunum yok… George, Paul ve Ringo’nun bakış açısından bunun biraz garip olduğunu anlayabiliyorum. Ama Yoko’nun hep söylemesi gereken şey, kendini onlar stüdyoda kayıt yaparken buna kendini empoze etmemesi. Mektup yazıyor, mektup okuyor, dikiş dikiyor, resim yapıyor, bazen bir kenarda sanat eseri yapıyor. Grubun çaldıkları üzerine asla fikir beyan etmiyor. Çok iyi huylu ve gruba en ufak bir müdahalede bulunmuyor” şeklinde konuştu. 


PAUL MCCARTNEY’DEN YOKO ONO İTİRAFI 

Paul McCartney ise yakın zamanda bir röportajda grup üyelerinin o günlerde John Lennon’un Yoko Ono ile olan ilişkisine tepkilerini dile getirerek bu ilişkiye fazla gönüllü olmadıklarını itiraf etti.

“O zamanlar çok zordu çünkü John’un Yoko’ya aşık olduğunu biliyorduk. John’u kişisel olarakuzun süredir tanıdığım için onun bir kadında nelerden hoşlandığını biliyordum. Güçlü kadınları severdi. Onu esas olarak yetiştiren teyzesi Mimi oldukça güçlü bir kadındı ve sanırım bu hoşuna gitti. Yani Yoko ile tanıştığında ondan çok etkilendiğini düşünüyorum ve bence bu onun için harika bir şeydi. Sanırım buna ihtiyacı vardı. Fakat benim aklımdaki tek düşünce şuydu ‘Bu kadın da kim ve neden amfinin üzerinde oturuyor?'”

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media