AjandaKolik Reklam

 

 

Yapı Kredi Kültür Sanat ajandasında bu hafta iki özel etkinlik var

 

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu kış da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor. Aralık’ın üçüncü haftasında internet üzerinden canlı yayınlanacak etkinliklerde 16 Aralık Çarşamba günü Yapı Kredi Kültür Sanat’ta açılan “Kulis” sergisi ve 17 Aralık Perşembe günü yazar Selçuk Baran konuşulacak. 19 Aralık Cumartesi günü ise Biletix üzerinden yayımlanacak olan gösteride yazar Selçuk Baran’ın “Türkân Hanım’ın Ölümü” eserinin teatral bir okuması yapılacak.

“Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz”
Tiyatronun “kulis”ine bir davet

Hrant Dink Vakfı öncülüğünde Türkiye Tiyatro Vakfı ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan  “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisi, 1911-2006 yılları arasında yaşamış İstanbullu tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz’ın tiyatro arşivinden yola çıkarak Türkiye’nin tiyatro tarihine ışık tutuyor. Ayvaz’ın 1946-1996 arasında kesintisiz yayımladığı kültür sanat dergisi Kulis’in 50 yılı bir zaman çizelgesi eşliğinde ele alınarak tiyatro meraklılarının ilgisine sunuluyor. 16 Aralık Çarşamba günü saat: 18:00’da internet üzerinden canlı yapılacak söyleşide serginin küratöryal ekibi Kevser Güler, Esen Çamurdan ve Banu Atça bu kapsamlı arşivin ortaya çıkarılmasından sergi fikrinin oluşması ve serginin hazırlanmasına kadar uzanan süreci anlatacaklar. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Selçuk Baran’ı Keşfetmek

1999 yılında yitirdiğimiz Selçuk Baran, Türk edebiyatının daha geniş bir kitle tarafından keşfedilmeyi bekleyen yazarlarından biri. Öykü, roman ve tiyatro türlerinde yapıtlar verdi. Büyük kederleri, kayıpları öylesine incelterek aktardı ki okur bu öyküleri, romanları âdeta bir iç hayatın dışavurumlarıymış gibi duyumsadı.

Bugünün okurlarına ve genç öykücülerine söyleyecek çok şeyi olan Baran’ın yapıtlarını ve yaşamını Boğaziçi Üniversitesi Türkçe Dersleri Koordinatörü ve öğretim görevlisi Dr. Esra Dicle Başbuğ’dan dinleyeceğiz. 17 Aralık Perşembe günü saat: 18:00’da internet üzerinden canlı olarak yapılacak etkinliğin moderatörlüğünü kitap-lık dergisi editörü Murat Yalçın yapacak. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Türkân Hanım’ın Ölümü
Teatral Bir Öykü Okuması

Selçuk Baran‘ın (1933-1999) YKY’den çıkan “Kış Yolculuğu” kitabının ilk öyküsü olan “Türkân Hanım’ın Ölümü”, Tiyatro Hemhâl’in yorumuyla “teatral bir öykü okuması”na dönüşüyor. 19 Aralık Cumartesi günü saat: 20:00’da Biletix üzerinden yayımlanacak olan gösteride edebiyat ve tiyatroseverler, kâh dingin kâh coşkuyla akan bir yaşamın kederlerine ve sevinçlerine ortak olacaklar.

Tomris Uyar’ın deyişiyle “büyük serüvenler, büyük aşklar, büyük ölümler özleyen ama çevrenin, ailenin, geleneklerin baskısıyla sindirilmiş” kişileri yazan Selçuk Baran, “Türkân Hanım’ın Ölümü” adlı öyküsünden yola çıkarak bir tiyatro oyunu yazmış ve bu oyun, “Türkân Hanım” adıyla Ankara Devlet Tiyatrosu Şinasi Sahnesi’nde 1990-91 sezonunda sahneye konulmuştu. Öykü ve oyun Bahanur Garan Gökşen’in hazırladığı kitapta bir araya geldi ve Baran’ın bütün eserlerini yayımlayan YKY tarafından okurla buluşturuldu.

Tiyatro Hemhâl
Yöneten
: Ayşe Draz
Dramaturg: Özlem Hemiş
Oyuncular: Kayhan Açıkgöz, Ekremcan Arslandağ, Nezaket Erden, Pınar Güntürkün, Hakan Emre Ünal
Görseller: Öykü Beliz Öztürk

Sür
e: 90 dakika

Biletler Biletix’te… link: https://www.biletix.com/etkinlik/ZXN16/TURKIYE/tr

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media