Ve karşınızda Mozart Okan Bayülgen, Salieri Selçuk Yöntem


İngiliz oyun yazarı ve senarist Peter Shaffer’in 1979’da yazdığı “Amadeus”,  yeniden sahnede… Bu defa efsanevi besteci Mozart’ı Okan Bayülgen, İtalyan besteci, orkestra şefi ve müzisyen Antonio Salieri’yi ise Selçuk Yöntem oynuyor.

İlk defa bundan 36 yıl önce, 1983 yılında Yücel Erten’in rejisörlüğünde sahnelenen ve başrollerinde Alev Sezer  (Mozart) ve Can Gürzap’ın (Salieri) oynadığı “Amadeus”, yıllar sonra Mozart’ın 250. doğum yılı etkinlikleri kapsamında yine istanbul Devlet Tiyatroları tarafından bu defa Can Gürzap rejisörlüğünde sahnelenmiş ve başroldeki oyuncu kadrosunda Zafer Algöz (Mozart) ve Celal Kadri Kınoğlu (Salieri) yer almıştı.


Ve şimdi… Aradan 13 yıl geçti. “Amadeus” yeniden sahnede… Peter Shaffer’in oyunu yine yeni yeniden bu defa da usta yönetmen Işıl Kasapoğlu rejisiyle 11 Ocak’ta Uniq Hall’de “Ve perde!” diyor. Mozart ve Salieri’nin çatışmasını anlatan oyunda Mozart’ı Okan Bayülgen, Salieri’yi ise Selçuk Yöntem canlandırıyor. Mozart’ın karısı Maria Constanze’yi ise tiyatronun genç ve başarılı yıldızlarından Özlem Öçalmaz Yıldız oynuyor.


Mesleğine duyduğu aşk ve tutku yüzünden kendi alanında daha başarı olan insanları kıskanan, onlara tahammül edemeyen hastalığın adı olarak anılan “Salieri kompleksi”, İtalyan besteci Salieri’nin isminden gelir. Öyle ki Salieri, kendisi için ne büyük şanssızlıktır ki Mozart ile aynı yüzyılda ve aynı yerlerde yaşamış ve hep onun gölgesinde kaldığına inanıp türlü karanlığa hapsolmuştur. Onu Tanrı inancı bile bu durumdan kurtaramaz. Selçuk Yöntem “Amadeus”ta hırsının kurbanı olan Salieri rolünde.

Mozart’ın karısı Maria Constanze’yi ise tiyatronun genç ve başarılı yıldızlarından Özlem Öçalmaz Yıldız oynuyor.

Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiayatrosu ve Piu Entertainment iş birliğiyle sahnelenecek olan “Amadeus”un kadrosu da epey kalabalık. Kostüm tasarımını Nalân Alaylı‘nın, sahne tasarımını Hakan Dündar‘ın yaptığı oyun, yılın en merak uyandıran yapımlarından. Merakla bekliyoruz!

Unutmadan biletler 2 Aralık’ta satışa çıkıyor.

You don't have permission to register
Follow us on Social Media