AjandaKolik Reklam

 

 

YAZAR URSULA K. LE GUIN ANISINA POSTA PULU


ABD Posta Servisi, Yerdeniz serisi, Karanlığın Sol Eli, Mülksüzler, Sürgün Gezegeni gibi kitaplarıyla bilim kurgu ve fantastik edebiyatın temsilcilerinden Ursula K. Le Guin anısına posta pulu hazırladı.

Üç yıl önce 22 Ocak’ta hayatını kaybeden Amerikalı usta yazar Ursula K. Le Guin’in ölüm yıldönümü yaklaşıyor. ABD Posta Servisi de, Edebiyat serisindeki 33. posta pulunu bilimkurgu ve fantastik edebiyatının önde gelen yazarlarından Le Guin’i ve bıraktığı mirası onurlandırmak için hazırladığını duyurarak Le Guin okurlarına güzel bir sürpriz yaptı.

Ursula Kroeber Le Guin, aralarında kendi yarattığı Hain ve Yerdeniz kurgusal evrenlerinde geçen bilimkurgu ve fantezi eserlerinin de bulunduğu spekülatif kurgu çalışmaları ile tanınmış Amerikalı yazardır.

Yeni koleksiyon pulu, yazarın 2006 tarihinde fotoğrafçı Donato Giancola’nın çektiği portresinden yola çıkılarak resmedilmiş. Pulda Le Guin’in hemen arkasında ise 1969 tarihli “Karanlığın Sol Eli” adlı romanından bir sahne yer alıyor. Resimde Genly Ai adında bir Dünya elçisi, karlı Gethen gezegenindeki bir hapishane kampından, gözden düşmüş bir Gethenli politikacıyla birlikte kaçıyor. Üzerinde kullanım değerini belirtmek için “üç ons” yazan pul, resmi olarak bu yıl içinde piyasaya sürülecek.


NASA İÇİN DE ÖZEL BİR PUL SETİ 
Le Guin’in edebi puluna ek olarak, ABD Posta Servisi, NASA’nın güneş bilimine adanmışlığını onurlandıran yeni bir pul setini de duyurdu. 20 puldan oluşan set, NASA’nın Dünya’ya en yakın yıldıza yönelik devam eden keşfinin arkasındaki bilimi kutlayan 10 görüntüden oluşuyor. NASA bloguna göre görüntüler güneş patlamaları, güneş lekeleri ve koronal döngüler gibi olayları gösteriyor.

Pullardaki koyu renkler, insan gözünün algıladığı şekliyle güneşin gerçek renklerini temsil etmiyor. USPS bloguna göre NASA, güneşin etkinliğinin belirli özelliklerini ortaya çıkaran veya vurgulayan dalga boylarına göre her damgayı renklendirdi. Pullar, New Mexico’daki geminin yer istasyonu üzerindeki jeosenkron yörüngeden güneşi izlemek için Şubat 2010’da fırlatılan bir uzay aracı olan NASA’nın Solar Dynamics Gözlemevi’nden alınan dijital görüntülerle tasarlandı. Müşteriler yeni pulları USPS Posta Mağazasından veya ülke çapındaki postanelerden satın alabilir.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media