banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Normal Değil: “Bir müzik grubu olmasaydık iyi bir dış ticaret firması kurabilirdik”


Bundan dört yıl önce müzikal yolculuklarına başlamalarına rağmen iki single’ları ‘Ayna Ayna’ ve ‘Kapat Gözlerini’yi 2018’de çıkaran Türk rock müziğinin yeni isimlerinden ‘Normal Değil’, ‘Hepsi Suya Yazıldı’ albümleriyle 2019’a iyi bir başlangıç yaptı.

Söyleşi: Nilüfer Türkoğlu

Hoş geldiler, sefalar getirdiler… Zaten hiçbir şey normal değilken memlekette, ‘Normal Değil’ isimli bir müzik grubumuz da oldu, tam oldu! Garaj Müzik etiketi ile geçtiğimiz yıl  ‘Ayna Ayna’, ‘Kapat Gözlerini’ ve ‘Kal Benimle’ isimli şarkılarına klip çeken grubun solisti Funda ve gitaristi Tolga Yükseloğlu’nu bugün Ajandakolik’e konuk ettik. Evet, onlar birlikte müzik yapan, evli bir çift. Kliplerini  izlemediyseniz söyleşiyi takip etmenizi öneririm. Ocak ayında çıkardıkları ‘Hepsi Suya Yazıldı’ albümleriyle işte böyle buyurdular… 

‘Hepsi Suya Yazıldı’ albümünün hikayesini dinleyelim sizden… Ne zaman çıktı? 

Albüm 24 Ocak’ta çıktı. Şarkılarımız hazırdı. Önden ikisini single olarak çıkardık. Akabinde de heyecandan olsa gerek, albüm olarak hepsini yayınlamayı tercih ettik. Güzel de oldu bizce. Albüm grubu olarak gördük kendimizi, bu da iyi hissettirdi.


Sizleri tanıyalım; grupta kimler var, ne yapıyorlar? Sanırım müzik dışında başka işler de yapıyorsunuz? Sadece müzik kariyeriniz yok. 

Evet, başka hayatlar yaşanıyor bir yandan. Grup beş kişiden oluşuyor; bas gitarda Emre Tehmen, gitarda Tolga Yükseloğlu, klavyede Selçuk Usluer, davulda Okaner Ertuğrul ve vokalde ben Funda Yükseloğlu olmak üzere. Açıkçası aramızda profesyonel olarak müzikle uğraşan yok. Herkesin ayrı bir mesleği var, konudan da oldukça uzak meslekler. Az bir bilgi vermek gerekirse; bir müzik grubu olmasaydık iyi bir dış ticaret firması kurabilirdik.

Siz ikiniz daha önce Temas grubundaydınız. Ne oldu ya yeni bir müzik grup kurmaya karar verdiniz?

Temas elemanları zaten başka şehirlere gitti, beraber müzik yapmak imkansızlaştı. Ben ve Funda, Temas’tan bağımsız bir şekilde üretmeye devam ediyorduk. Temas hikayesi de sona erince bütün enerjimizi ‘Normal Değil’e verdik.

Evet yeni grubunuzun adı ’Normal Değil’ madem… Sizler misiniz normal olmayan yoksa hayat mı, yaşadıklarınız mı? 

Biz de normal sayılmayız, hayatın ve dolayısıyla yaşadıklarımızın da pek normal olmadığı aşikar. Son kertede bu isim altında toplanmış bulunduk.

Albümün içindeki şarkıların ortak bir özelliği var mı? Hepsi aşk şarkısı mı?

Ekseriyetle ikili ilişkiler üzerine. Türkiye’de yaşadığımız için ilişkiler sıkıntılı tabii… Bir de geçmişin geçmişte kalması gerektiğini anlatan bir söylem var albümde.

Geçmişi geçmişte bırakabilene ne mutlu!  Müziğinize rock ya da alternatif müzik mi demeliyiz? 

Ne isterseniz onu demelisiniz. Biz çalalım, siz isterseniz istediğiniz gibi etiketleyin, sıkıntı yok.

İkinci albüm için de kollar sıvanmış. Şarkılar hazır mı?

Hamuru yoğurduk da birkaç saat beklemesi lazım. Bir konser arbedesi söz konusu bu aralar. Bir yandan da yeni şeyler çıkıyor ama zamana ihtiyacımız var.

O zaman sizi dinlemek istesek nerelere gidip dinleyebiliriz?

28 Şubat günü Kadıköy Sahne’de albüm lansmanımız var, hepinizi bekleriz. Gelecek konserler için de sosyal medyamıza bekleriz. Nisan ayını hareketli geçireceğiz gibi gözüküyor.

Spotify’da dolaşıyor musunuz? Listelerinizde kimler var?

Çok yönlü bir müzik ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu da bizi çeşitli müzikler dinlemeye itiyor. Listeler kalabalık anlayacağınız, yazarsak uzun sürer.

Müziğinize ilham verenler kimler ya da neler?

Rock müziğin baskın etkisi var. Enteresandır, ortak paydada buluştuğumuz az grup ve müzisyen var ama bu da bizi güzel bir füzyona itiyor. Bir de stüdyonun birkaç yüz metre aşağısında bir pidecimiz var,  sorunun“Neler?” kısmını da o karşılıyor.

Afiyetler olsun o zaman. Peki ajanda tutuyor musunuz? 

Ajandalık bir kurumsallığımız yok açıkçası, hepsini suya yazıyoruz biz. 

Kadın vokal olarak erkek müzisyenlerle çalışmak daha mı kolay, Funda?

Bir kadın olarak şu ana kadar bir farklılık göremedim. Zaten söz konusu uyum ve/veya kolaylıklar cinsiyetlerden bağımsız, karakterlerle ilgili bence.

2019’da Türkiye’deki müzik piyasası hakkında düşünceleriniz neler?

Biz gitar müziğine gönül vermiş insanlarız. Bu meyanda bizim müziğimizin piyasası, düzenlenen festivaller ekseninde gelişiyor ya da gelişmiyor. Popüler müziğin piyasası ise belli. Müzik yapan personaların popülaritesi  orada itici kuvvet. Bir de rap furyası var ama onu konuşmak pek de bize düşmez sanki.

 

 

 

You don't have permission to register
Follow us on Social Media