SİNEMADAKİ BİR NESLİN LİDERİ ARTIK YOK: BERTRAND TAVERNIER

Fotoğraf: Laurent Cipriani


“Sil Baştan” (1981), “Ülkede Bir Pazar” (1984) ve “Round Midnight” (1986) gibi filmlerle tanınan ikonik Fransız yönetmen Bertrand Tavernier 79 yaşında hayatını kaybetti. Yönetmenin vefatı, perşembe günü başkanlığını yaptığı Fransız Institut Lumière ve Cannes sanat yönetmeni Thierry Fremaux tarafından doğrulandı.

Bir süredir pankreas enfeksiyonuyla mücadele eden Fransa’nın efsanevi yönetmenlerinden Bertrand Tavernier’in ölümü, sinema dünyasında büyük üzüntü yarattı.Tavernier, Russel Banks’in bir kitabının film uyarlaması üzerinde çalışıyor ve aynı zamanda “50 Yıllık Amerikan Sineması” kitabının devamını yazıyordu.

Dünyaca ünlü film eleştirmeni ve senarist Roger Ebert, Tavernier için zamanlar “Yeni Dalga’dan sonraki neslin lideri olan Fransız yönetmenlerin en yeteneklilerinden biri. Bazı yönetmenlerin çalışmalarını görmek onlara daha yakın hissetmektir. Tavernier’in çalışmalarını görmek hayata daha yakın hissetmektir” demişti. 

Usta yönetmenin diğer filmleri arasında “Bir Hafta Tatili”, “L.627”, “Her Şey Bugün Başlıyor” ve “Montpensier Prensesi” yer alıyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media