banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Sezen Aksu, Attila Özdemiroğlu anısına yıllar sonra kamera karşısında…


Türk pop müziğin “Minik Serçe”si Sezen Aksu, sekiz yıl sonra ilk defa uzun yıllar birlikte çalıştığı, 2016 yılında aramızdan ayrılan besteci, söz yazarı ve müzisyen Attila Özdemiroğlu için kamera karşısına geçti.

Atilla Özdemiroğlu’nun kızı Lidya Özdemiroğlu, Teoman’dan Pamela’ya Nükhet Duru’dan Cem Adrian’a pek çok ünlü ismin seslendirdiği “Attila Özdemiroğlu Besteleri” tribute albümü üzerine halam dediği “Suziş” Sezen Aksu’yla bir söyleşi gerçekleştirdi.

Sekiz yıl aradan sonra ilk defa Attila Özdemiroğlu hakkında konuşmak için kamera karşısına geçen Sezen Aksu, yaklaşık 45 dakika boyunca Lidya Özdemiroğlu’yla anılarını paylaştı.

Lidya Özdemiroğlu’nun babası ile ilgili sorduğu “Albümde “Bir Vurgun Bu Sevda”yı seslendirdin. Bu albümde yer almak ve aynı zamanda babamın albümü olması senin için nasıldı?” sorusu üzerine Sezen Aksu,  “Valla Lidya çok kişisel tarafına giriyoruz işin, ben de kimseyi kendi hislerimle, yaşadıklarımla yormak istemediğim için bunları genellikle paylaşmıyorum. Tabii ki içinde olmak benim için çok özel bir durum ama canım yandı mı yandı, şimdi ne yalan söyleyeyim zor” diye cevaplayarak gözyaşlarını tutamadı ve sözlerini “Böyle hiç hayal etmedim, hiç aklıma gelmedi çünkü yola birlikte çıktık” şeklinde tamamladı.

Aksu ayrıca “Uzun bir yolculuğumuz oldu, şükürler olsun ama yine de onu kaybettikten sonra arkasından bir tribute albümde şarkısını söylemek canımı yaktı mı, yaktı yani” ifadeleriyle duygu dolu anlar yaşadı.

“ONNO’YA, ATTİLA’YA SORACAĞIM ŞEYLER OLUYOR AMA YOKLAR” 

Lidya Özdemiroğlu’nun br diğer sorusu ise “Attila Özdemiroğlu müziği senin için neleri ifade ediyor?” oldu. Aksu, “Attila Özdemiroğlu bir daha gelmeyecek birkaç kişiden biridir. Attila Özdemiroğlu sadece benim lafım değil, dahi bir adam, ne bileyim, tanrının okulundan öyle donatılmış yollanmış, insan aklının bulabileceği bir okul değil onun geldiği okul, öyle düşünüyorum. Rengarenkti, yetinmeyen; yeniden üretime çok inanırdı. Üstüne kattıkça katan, çoğalttıkça çoğaltan, kendi de çoğalan… Çok şükran duyduğum insanların başında geliyor. Asıl birikimimi, kişiliğimi, hayata bakışımı oluşturan Attila ve onun gibi insanlar oldu. Sonsuz bir şükranla doluyum, büyük bir minnetle doluyum hepsine” diye konuştu.

Yıllar sonra yeniden kamera karşısına geçen Minik Serçe’nin sesinin titrediği anlar da oldu. Aksu, “Yok işte, dolduramıyoruz. Dolduramıyoruz. Bazen çok ihtiyaç hissediyorum yani, Onna (Tunç) keza yoklar, yani soracağım şeyler var konuşmak istiyorum, yoklar” sözleriyle kimi zaman yaşadığı çaresizliği anlattı.

ATTİLA ÖZDEMİROĞLU BESTELERİ TRIBUTE ALBÜMÜ 

Uzun zaman boyunca akciğer kanseri ile mücadele eden ve 20 Nisan 2016’da hayatını kaybeden müzisye Attila Özdemiroğlu’nun 60 yıllık yaşam serüvenine sığdırdığı unutulmaz şarkılarının farklı şarkıcılar tarafından yeniden yorumlandığı “Attila Özdemiroğlu Besteleri” albümü Arda Müzik etiketiyle yayınlandı.

ATTİLA ÖZDEMİROĞLU BESTELERİ “Müzik zaten anlatır her şeyi ” albümünde 30 farklı isim yer alıyor. Hazırlık aşaması dört yıl süren albüm, dijital mecralarla beraber hem CD hem de plak formatında dinleyicilerle buluşuyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media