banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Şevket Çoruh: “Bu kavuğu tüm tiyatro emekçileri adına alıyorum. Başımın üzerinde yeri var”

Ve ve ve… Kavuk yeni sahibi buldu. Alkışlar lütfen… Bugüne kadar Kel Hasan Efendi’den İsmail Dümbüllü’ye ardından sırasıyla Münir Özkul, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin’e emanet edilen Kavuk, bugün 20 Eylül Pazar akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen özel bir törenle, Rasim Öztekin tarafından Şevket Çoruh’a devredildi.

“Beni yetiştiren, emeği olan tüm hocalarıma, Türk tiyatrosu için büyük emekler vermiş tüm ustalara çok teşekkür ediyorum hakkınızı helal edin. Bu kavuğu bugün zor şartlarda Anadolu’da perde açmaya çalışan alternatif sahnelerden apartman dairelerine kadar yüreği tiyatroyla dolu tüm tiyatro emekçileri adına kabul ediyorum. Başımın üzerinde yeri vardır. Kavuğun emanetiçisi olarak bir sonraki meslektaşıma devredene kadar son sözüm ‘Hak dostum hak!”

Bu sözler, dün akşam Türk tiyatrosunun geleneksel kavuğunu Rasim Öztekin’den alan Şevket Çoruh’a ait. 
Güldürü geleneğinin nişanesi olarak kabul edilen kavuğun yeni sahibiyle buluştuğu tören Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleşti ve duygu dolu, imalı anlar yaşandı. Öztekin ve Çoruh ile yapılan röportajlardan hazırlanan belgeselin gösterilmesiyle başlayan program, beşinci kavuklu Rasim Öztekin’in sahneye gelerek konukları selamlamasıyla devam etti.

Kavuğu aldıktan üç ay sonra kalp rahatsızlığı nedeniyle sahnelere uzak kaldığını ve bu nedenle en mağdur kavuklu olduğunu belirten Öztekin, kendi doktoruna ve koronavirüse karşı mücadele eden bütün sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Töreni açık havada yapma kararı aldıklarını aktaran Öztekin, “Açık hava deyince açıkçası hiç böyle bir şey düşünmüyordum” diyerek organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti.

Geleneksel Türk tiyatrosunda usta-çırak ilişkisinin önemine dikkati çeken Öztekin, “Bizler ustalarımızdan göre göre çırak olduk, daha sonra ustalaştık” dedi.

Gecede Ferhan Şensoy ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da bir videoyla teşekkür ve selam konuşması yaptı.

Şevket Çoruh, özellikle pandemi döneminde zor şartlar altonda yaşama uğraşı veren tiyatrolar adına konuşurken hicvini esirgemeyerek göndermelerini yaptı ve eleştirilerde de bulundu. Konuşması sırasına gözyaşlarını tutamayan Çoruh için Öztekin, “Şimdi sana soracaklardır. Hatta hemen, birazdan gazeteci arkadaşlar soracaktır. Kavuğu kime devredeceksiniz diye. Ben daha başıma takmadan bunu sormuşlardı” diyerek seyirciyi güldürdü.

Dün gece unutulmaz bir geceydi…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media