AjandaKolik Reklam

 

 

SEVGİ SOYSAL’IN “YÜRÜMEK” ROMANI FOTOĞRAF SERGİSİNDE


Türk edebiyatının önemli yazarlarından
Sevgi Soysal’ın bir dönem yasaklanan “Yürümek” romanının fotoğraf pratiği ile yorumlandığı “Yürümek” adlı fotoğraf sergisi, Beyoğlu’ndaki İBB Sevgi Soysal Kütüphanesi’nde sanatseverlerle buluştu. Atölye 4’33 yürütücülüğünde ve Arzu Eke küratörlüğünde hazırlanan sergi, 31 Aralık 2023 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 “Yürümek” romanı her şeyden önce bir dönem Ankara romanı olarak yazılmasına rağmen, anlattığı konu itibarıyla güncelliğini hala korumaktadır. Farklı kuşaklardan Ankaralılar, aynı şehirde yaşadığı hissine onu okurken kapılabilir. Bu durumun Sevgi Soysal’ın hep kuşaklar üstü olmasından ve onun çağdaşlarının değil, bizim yaşıtımız hissini hep taze tutmasından kaynaklandığı düşünülebilir. Sevgi Soysal romanları ile hala Ankara sokaklarında yürünebilir ve Ankara’nın zamanın ruhu ile birlikte harmanlaması görülebilir. “Yürümek” romanında Ela yürüyor, romanın sonunda ise düş ile gerçek arasında kaybolunuyor. Sevgi Soysal bunu yaparken de bir sinemacı gibi düşünüyor. Romandaki imge geçişlerini okurken tasvirlerin görüntü ve sesleri duyuluyor. Romanın en etkileyici yanlarından biri de bir Ankara kuşağının, çocukluktan başlayıp gençlikten yetişkinliğe dek olan gelişimini de anlatıyor olması. Bu anlatımda katmanlı, çok ince işlenmiş sınıfsal bir eleştiri var. Bununla birlikte roman, kadına ve erkeğe yüklenen öğretilmiş misyonlara, aralarındaki ilişki çeşitliliği ile farklı sınıfların bakış açılarına da tanık olmamızı sağlıyor. Bu bir yol yolculuğu aynı zamanda. Bunu çoklukla alaycı bir metafor renkliliği ile yapıyor olması, onu bizden biri olarak kabul etmemizi sağlıyor.

Atölye 4’33 bu serginin yalnızca “Yürümek” romanının fotoğraf pratiği ile yorumlanması olarak da düşünülmemesi gerektiğine inanıyor ve romanda anlatılanların heyecanını bugün de hissetmemizi sağlıyor.

“Yürümek” fotoğraf sergisi 31 Aralık 2023 tarihine kadar İBB Sevgi Soysal Kütüphanesi’nde…

İBB Sevgi Soysal Kütüphanesi

Barındırdığı tarihiyle ve toplumsal hafıza eşlik etmesiyle İstanbul’un en önemli noktalarından biri olan Taksim; yeni bir kütüphaneye kavuşuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yeni nesil kütüphaneleri, kültür ve sanatın işlek noktalarından biri hâline getirme vizyonumuzla tasarlanan Sevgi Soysal Kütüphanesi, 31 Ağustos 2022 tarihinde açıldı.

Yeni gerçekçiliğin etkisindeki öykülerinde toplumun karşısındaki bireyin sancılarını aktaran aynı zamanda özgürlükçü bir toplumsal değişime yönelik  entelektüel bir sorumlulukla  hareket eden değerli yazarımız Sevgi Soysal’ın ismini taşıyan kütüphanemiz, şehrin en merkezi noktalarından birinde 1071 metrekarelik alanı ve 200 kişilik kapasitesiyle hizmet veriyor. 10.200 bin kitaplık seçkisinde edebiyattan sanata, tarihten mimariye farklı disiplinlerden eseri barındıran Sevgi Soysal Kütüphanesi, öğrencilerin ders çalışma alanı ihtiyacını da karşılıyor.

Ziyaret Saatleri: Her gün 10.00-20.00

Ziyaret ücretsizdir.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media