SANATIN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI: İGA ART SANAT PROJELERİ YARIŞMASI

Geçtiğimiz yılın yarışmasının kazananı Betül Kotil’in “Saya’nın Sesi” eseri.


Gözlerinizi kapayın ve hayal edin! Dünyanın en büyük buluşma noktalarından birinde eseriniz sergileniyor. İşte orada, yoğun insan trafiğinin tam ortasında! Burası İGA İstanbul Havalimanı. Hoş geldiniz!

Havalimanının sözlükteki karşılığı, “Kentler ve ülkeler arası havayolu ulaşımı için gerekli teknik ve ticari kuruluşların tümü.” Bu tanımlama ne kadar doğru olsa da bir o kadar da eksik. Çünkü havalimanlarını yalnızca bunlarla sınırlandıramayız. Hele ki teknolojinin ve sanatın böylesine iç içe girdiği bir dönemde…

Havalimanları aynı zamanda toplumsal hafıza mekânlarıdır. Ve bu mekânlarla insanlar olumlu ya da olumsuz duygusal bir bağ kurar, kimi zaman orayı özler, kimi zaman oraya adımını atmak istemez ya da gözlerini kapatır ve orada olduğunu hayal eder.

BİR SANAT ALANI OLARAK İGA İSTANBUL HAVALİMANI 

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İGA İstanbul Havalimanı, pek çok kültürün ilham kaynağı olan İstanbul’un büyüsüyle yalnızca bir yolculuk mekânı olmanın ötesine geçerek bir sanat alanı olarak da konumlanıyor. Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını farklı kültürlerle buluşturmak amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediği İGA ART Sanat Projeleri Yarışması ile sanatın ve sanatçının yanında olmayı sürdürüyor. Bir havalimanı olarak bir yandan uzakları yakın ederken bir yandan da sanatın iyileştirici ve barışçıl kimliğinden güç alarak hem mekânı hem insanı hem de sanatçıyı ortak bir noktada, sanatla buluşturuyor.


YARIŞMAYA NASIL BAŞVURACAKSINIZ?

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen İGA ART Sanat Projeleri Yarışması ile farklı kültürlerin karşılaştığı ve etkileşime girdiği bir sanat merkezi olma misyonunu eline alan İGA İstanbul Havalimanı, bu yıl da sanatçılara çağrıda bulunuyor. Başvuru süresinin 16 Haziran’a kadar uzatıldığını söyleyelim. Başvuru formuna bu adresten ulaşabilirsiniz. https://igaart.istanbul/yarismalar/d1-check-in-bolgesi.html

Ressam ve Akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın öncülüğünde resimden heykele, mimariden eleştirmenliğe, küratörlükten akademisyenliğe kadar sanatın her alanında emek veren, değerli dokuz kişilik seçici kurul Prof. Dr. Marcus Graf, Mehmet Ali Güveli, Prof. Gülveli Kaya, Deniz Odabaş, Seçkin Pirim, Murat Tabanlıoğlu, Seyhun Topuz, Nazlı Pektaş‘tan oluşuyor.

Kurulun yarışmaya katılacak eserlerde çevre dostu tasarımlara ve sürdürülebilir malzemelere dikkat ettiğini söylemekte fayda var. Ayrıca uygulama ya da hazır eserin, malzeme ve tekniğinin teklif edilen proje alanının fiziki şartları çerçevesinde kalıcı ve uygulanabilir özelliklerde olmasının esas olduğunu da belirtelim. İki aşamalı yarışmada birinci aşamada proje önerileri değerlendirilecek, ikinci aşamada ise uygulanacak eser değerlendirilmesi olacak. Bu konuda daha fazla bilgiye www.igaart.istanbul adresinden ulaşabilirsiniz.

KAZANANA 2 MİLYON TL ÖDÜL 

Diyelim ki katıldınız ve siz kazandınız! Neden hayal olsun! Yarışmanın büyük ödülü tam 2 milyon TL. İşte şimdi tüm gözler eserinizin üzerinde! Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın gözleri demek istedik!  Eseriniz, İGA İstanbul Havalimanı’nın en önemli buluşma noktalarından birinde D1 – Check-in bölgesinin ortasında giden yolcu ve gelen yolcu terminallerini alt ve üst mekanlarını birbirine bağlayan yuvarlak boşluk alanda sergilenecek.

Eğer yarışmada ikinci aşama değerlendirmeye kalan proje sahiplerinden biri iseniz katılım bedeli olarak 50 bin TL tarafınıza ödenecek. 15 Eylül’de kazananın açıklanacağı yarışma, sanat ve tasarım alanında üreten her kuşaktan sanatçıya bir davet niteliğinde. Bu davette yerinizi almak ve dünyanın Türkiye’yle buluşma noktası, Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İGA İstanbul Havalimanı’nın bir parçası olmak istemez misiniz? Hoş geldiniz…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media