banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Piyanonun yeni “harika çocuğu” İlyun Bürkev’den “Hope For Future”


Dünyaca ünlü piyanistimiz Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solisti ve Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın ‘veliahtım’ dediği, genç yaşına 6 ödül, 4 birincilik sığdıran piyanonun ‘harika çocuğu’ İlyun Bürkev, koronavirüs salgınını yaşadığımız şu günlere özel; herkese umut olacak, müziğin iyileştirici etkisini hissettirecek çok özel bir beste yaptı: Hope For Future (Geleceğe Umut)

11 yaşındaki piyanist İlyun Bürkev, Gülsin Onay’dan ilham alarak hazırladığı ‘Hope for Future’ (Geleceğe Umut) adlı parçasını ilk kez 23 Nisan’da canlı olarak çalacak.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle İzmir’de vereceği iki konseri ertelenen İlyun Bürkev, “Ertelenen konserler yerine yüreğimize umut dolması için ‘Hope for Future’ (Geleceğe Ümit) adlı bestemi çalacağım. Tüm dünya çocuklarına Atatürk tarafından hediye edilmiş 23 Nisan Çocuk Bayramı’mızda yarının büyükleri olan biz çocuklar ve her birimizin kalbinde saklı bir çocuk olan sevgili büyüklerimiz ile dünyamızı iyileştireceğimizden ve bu zor zamanları atlatacağımızdan eminim” şeklinde konuştu.

Bürkev, son olarak geçtiğimiz Temmuz’da İspanya’nın Granada Şehrinde gerçekleşen 9. Maria Herrero International Piano Competition’da birincilik ödülünü aldı. Bürkev, aynı yarışmada tüm kategorilerde en iyi müzik kalite ödülü olan Special Prize for Musicality ödülüne de layık görülmüştü.

Bürkev bestesi ile ilgili olarak “Bu zor süreçte değerli hocam Gülsin Onay’ın ruhları iyileştirmek için verdiği konserler bana ilham oldu. Müziğin insanların ruhuna dokunduğu salgın günlerinde ben de ‘Hope for Future’ adlı parçamın herkese umut vermesini diliyorum” açıklamasında bulundu.

“Karanlık günleri müzikle aydınlatıyoruz”

Salgın günlerinde eğitimine devam ettiğini belirten Bürkev, “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi Devlet Konservatuarı akademisyenlerinden kıymetli eğitmenim Prof. Dr. Burcu Aktaş Urgun ile online ortamda eğitimlerimiz devam ediyor. Her gün piyanonun başına oturmak, değerli eğitmenim ile birlikte çalmak, evlere kapandığımız bugünlerde bana moral veriyor. Karanlık günlerimiz müzikle aydınlanıyor” diye konuştu.

“Doğa insanlara küstü”

Piyanonun harika çocuğu İlyun Bürkev, içinde bulunduğumuz dönemin kendi iç sesimizi dinleyeceğimiz bir süreç olması gerektiğini belirterek, “Bu zor süreçte dünya biz insanların yaptığı birtakım hatalar nedeni ile bize küstü. Bizler de evlerimizde kalmak zorunda kaldık. Bunun bir ceza olmadığını, insanlığın bu süreçte tüm samimiyeti ile içindeki sesi dinleyip, yaptığı hataları gözden geçirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Dünyaya verdiğimiz tüm zararları, israf ettiğimiz suyu ve yiyecekleri, yaşamlarını bizim hatalarımız yüzünden yitiren canlıları, onlara yaşayacak alan bırakmayışımızı, kaybedilen tüm masum insanları, sahip olduğumuz imkânları paylaşmadığımız ihtiyaç sahiplerini, yavaş yavaş zedelediğimiz küresel iklimimizi ve daha birçok hatalarımızın farkına varma zamanıdır bu dönem” dedi.

İlyun Bürkev’in ‘Hope for Future’ adlı parçasını Gülsin Onay’ın resmi instagram hesabı @gulsin­­_onay adresinden 23 Nisan Perşembe günü saat 13:00’da canlı yayında dinleyebilirsiniz.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media