ORHAN PAMUK’A İTALYA’DAN COSTA SMERALDA EDEBİYAT ÖDÜLÜ


Yazar Orhan Pamuk, 28 Mayıs Cumartesi günü İtalya’nın Sardunya adasında Costa Smeralda Edebiyat Ödülü’nü alacak. Pamuk, bütün eserleri için verilen ödülünü almak için gideceği Sardunya’da, Nobel Ödüllü(1926) ve Sardunyalı yazar Grazia Deledda’nın şehri Nuoro’da da bir konuşma yapacak.

Mart 2021’de Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Orhan Pamuk’un son romanı Veba Gecelerigeçtiğimiz günlerde Rusça, Sırpça, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Katalanca ve Korece yayımlandı.
Fransa ve İspanya’da çok satanlar listesine giren romanın tanıtımı için bir süredir yurt dışında bulunan Pamuk, yabancı okurlarıyla bir araya geldi. Kısa bir süre önce de Paris Kitap Fuarı’na katılan ve Pantheon’da bir konuşma yapan yazar, önümüzdeki sene Paris’teki Collège de France’da edebiyat üzerine dört hafta ders verecek.

Veba Geceleri kısa bir süre önce de Almanya’nın en önemli yayınlarından biri olan Der Spiegel’in çok satanlar listesine girmişti.

COSTA SMERALDA EDEBİYAT ÖDÜLÜ
Costa Smeralda, İtalya’nın büyüleyici kumsalları ve manzaralarıyla tanınan, çevreye duyarlı Sardunya adasındaki Costa Smeralda bölgesinde verilen deniz ve okyanus hikayelerine adanmış ilk edebiyat ödülüdür. İtalyan Çevre Bakanlığı tarafından desteklenen ödül, üç kategoriye ayrılır; kurgu, kurgu olmayan ve mavi inovasyon.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media