banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Orada esas kız hep senin olsun Süleyman Turan!


Türk sinemasının “ikinci adamı”ydı, mahçup gülüşünde hep bir hüzün, bir tutam da alaycılık var. Kimler geldi geçti… Süleyman Turan gideli bugün bir yıl oldu.

Nilüfer Türkoğlu 

Kötü adamı oynayamayacak kadar iyi insan yüzüne sahipti. Ben de pek çokları gibi Ediz Hun’u beğenirdim ama Süleyman Turan’ı da bir başka sever, onu da yakışıklı bulurdum o filmlerde. Hatta esas kıza gönlünü kaptıranlardan biri o olursa üzülür, ah derdim, yine esas adam kapacak kızı, Süleyman Turan üzülecek diye. Çünkü Turan her zaman esas adamın sadık dostudur, arkadaşına yamuk yapmaz, içine atar aşkını da kederini de! Çocukluğumdan beri onun oynadığı aşk filmlerinde hep içim acırdı o yüzden… Bir kere de o kazansın, sevdiği kadına kavuşsun, esas adam geride kalsın isterdim. Jön olmadan da jön gibiydi benim için, hüzünle gülerdi, hüzünlü bakardı. Jilet gibi adamdı, takım elbise çok yakışırdı! İzlemekten bıkmadığım sulugöz aşk filmlerimin unutulmaz aktörüydü. Süleyman Turan gideli bugün bir yıl oldu.

HAYATINDAN KESİTLER

Asıl adı Süleyman Başturan’dı. 19 Kasım 1936’da İstanbul Kadıköy’de dünyaya geldi. Sanat hayatına tiyatro ile başlayan Süleyman Turan, bir dönem dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerin dışında uzun zaman karikatür ve resim yaptı. Çizimleri uzun zaman “Akbaba” dergisinde yayımlandı. Akşam gazetesinde çizgi roman çizmeye başladı. Afişler, kitap kapakları hazırladı. Senaryolarını da kendisinin yazdığı çizgi roman ressamlığına Sabah gazetesinde devam etti. 1963 yılında bir derginin açtığı yarışmayı kazanarak sinemada yer aldı. Genellikle ‘esas oğlan’ın sadık dostu rollerinde, sevecen tiplemesiyle başarılı olup beğeni kazanmıştır. Süleyman Turan, üç film senaryosu yazmış, yaklaşık 200’e yakın sinema filminde ve dizilerde rol aldı.

Yönetmen Tunç Başaran, 1966’da film çekimleri sırasında arkadaş olduğu Turan için, İKSV tarafından Onur Ödülü aldığı sırada, şunları söylemişti:

“Hiç ayrılmadık. Benim en çok çalıştığım aktör Süleyman, Süleyman’ın en çok çalıştığı yönetmen de bendim. Çok iyi aktördür. Her türlü rolün altından kalkar, mükemmeli arar, oynadığı sahneleri beğenmez, tekrar çekimini ister. Büyük foto direktörümüz Kriton İlyadis onun için bir sette ‘Tunç, bilirsin bu adam çok sinematografiktir.’ demişti. Oyuncudur o ama ressamdır aynı zamanda. Çizgi romanlarıyla da ünlüdür. Bir de sabahları uyanamamasıyla. O benim vazgeçemediğim oyuncudur. İhtiyarlamayan delikanlısıdır Türk sinemasının. Türk sinemasının büyük kazancıdır. Turanların turanı, baş turan… Sinemamız Süleyman Turan gibi bir aktöre sahip olduğu için gurur duymalıdır; ben onunla gurur duyuyorum.”

Türkan Şoray ise unutulmaz “Güllü” filmindeki Faruk rolü için, “Çok sevdiğim Süleyman Turan, sempatikliğiyle Güllü filmine güç verdi” ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler:
YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media