Nilgün Sabar’dan ‘Selfie’li sergi

ajandakolik


‘Selfie’ isminde bir sergi bile var artık günümüzde! Nilgün Sabar’ın  “İnsanın Kendisiyle Narsistik Buluşması” konusunu ele aldığı sergi, 
4 Nisan – 6 Mayıs 2019 tarihleri arasında Sanatgezgini’nin Kuruçeşme adresinde.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu olan, sanatıyla kendini özgür kılan ve sanatını hayatının merkezinde konumlamış bir sanatçı olan Nilgün Sabar, kişisel sergisinde çağımızın moda kavramı ‘selfie’yi kendi bakışı üzerinden yorumluyor.

Şanel Şan Sevinç küratörlüğünde hazırlanan, Sanatgezgini Kuruçeşme adresinde düzenlenecek olan sergi, özne-kamera ilişkisinin sosyolojik yorumu, sanat ile olan ilişkisi, pazarlama dünyasının eleştirisi ve bir kadının kendi iç dünyasına kamerayı döndürmesi olarak bölümlendiriliyor. Oxford tarafından 2013 yılının kelimesi seçilen ve o günden bu yana popülaritesi giderek artan, hatta gündelik hayat rutini haline gelen “selfie” sosyolojik bir kavram haline dönüşmüş durumda. Öyle ki insanlar artık sadece kendilerini değil, göstermek istediklerini de kendilerini kadraja dahil ederek sunmayı tercih ediyor. Güzel bir manzara, lezzetli bir sofra, fütüristik bir bina ya da sanat eseri… Her birinin ortak özelliği ise çekilen bu nesnelerin başrolü çekene bırakmış olması.

Yurt içi ve yurt dışında kişisel ve karma pek çok sergide yer alan Nilgün Sabar, insana asıl verilmesi gereken değerin, gerçekten Tanrısal olanın; üretme,yaratma, şekillendirme ile olabileceğine inanıyor ve eserlerinde yaratma-tüketme döngüsünü ve bu bağlamda insanın değerini sorguluyor.

Selfie sergisinde yer alan tüm eserler sanatçı Nilgün Sabar’ın otoportrelerinden oluşuyor. Kendi bedeni üzerinden farklı kimliklere ve ruh hallerine bürünerek tüm bu tartışmaları yorumlayan sanatçı, farklı yorumlamaları ve gelecek yeni düşünceleri izleyiciye bırakıyor.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Akbank Sanat’tan Dans Gösterisi: Kedi Kedi

AKBANK SANAT, 11 ve 26 Nisan tarihlerinde dansçı Evrim Akyay ve Su Güzey tarafından sergilenecek özel bir gösteriye ev sahipliği yapıyor.  Sanatçılar; tekrarlanan döngülerden oluşan fiziksel bir kompozisyon içindeki anlamı belirsiz bir hikayeyi kendi teknikleriyle anlatacaklar. Dans Gösterisi Kedi Kedi 11/26 Nisan 2019 Saat 20:00 Koreograf: Evrim Akyay Dansçılar: Evrim Akyay, Su […]