banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

Netflix “The Crown” dizisinin kurmaca olduğuna dair uyarı yayımlamayacak


Küresel internet televizyon ağı Netflix, İngiliz Kraliyet ailesinin talebine rağmen, Prenses Diana’nın hayatına ele almaya başlamasının ardından eleştirilen “The Crown” dizisinin kurmaca olduğuna dair uyarı yayımlamayacağını açıkladı.

DHA‘dan aktarılan haberlere göre, Netflix, İkinci Dünya Savaşı öncesinden başlayıp modern tarihteki olayların İngiliz kraliyet ailesinin gözünden anlatan “The Crown” dizisine “kurgu uyarısı” koyma talebini reddetti.

Netflix’ten yapılan açıklamada, “The Crown’ı her zaman bir drama olarak sunduk ve üyelerimizin bunun genel olarak tarihsel olaylara dayanan bir kurgu çalışması olduğunu anladığına inancımız tam. Sonuç olarak, kurmaca olduğuna dair uyarı koyma planımız yok ve buna gerek görmüyoruz” denildi.

Britanya Kültür Bakanı Oliver Dowden başta olmak üzere birçok isim, ABD’li şirketin, senaryonun izleyicilere kraliyet ailesi hakkında yanlış ve zarar verici bir izlenim verme riski taşıdığını belirtmişti. Bakan Dowden, “The Crown”ın tarih dersi yardımcı kitabı olmadığını izleyicilere net şekilde bildirmekle yükümlü olduğunu dile getirmişti.

Eleştiriler nasıl başlamıştı?

Birçok İngiliz izleyicilerinin beğenisini kazanan dizi, son sezonunda, kıdemli Kraliyet ailesi mensuplarının Prenses Diana’ya soğuk ve acımasızca davrandığını öne süren sahneler yer vermeye başlayınca eleştirilerin hedefi olmuştu. İngiliz medyasından Guardian gazetesinden köşe yazarı Simon Jenkins, dördüncü sezona “uydurma ve hakaret içerdiğine” yönelik eleştirilerini yöneltmişti.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media