Neden ‘Yeni Nesil’ Kitap Fuarı?


Ve sahne Yeni Nesil Kitap Fuarı‘nın. İstanbul’un göbeğinde, Zorlu PSM’de bugün başlayan fuar, 20 Ocak’a kadar açık olacak. Ajandakolik olarak biz de bugün basın turuna katıldığımız fuarı gezdik. Diğer fuarlardan bir farkı var mı, neden ismi ‘Yeni Nesil Kitap Fuarı’? İşte biz de bunları yazdık…

Kültür sanata dair yapılan işleri eleştirirken o ince çizgiyi aşmamak için çok özen göstermek gerekiyor. Yanlış anlaşılmaktan ziyade okuru yanlış yönlendirmemek çok mühim. Sanatın özellikle bu coğrafya üzerinde çok kırılgan bir yapısı var; herkese hem fiziki hem de manevi olarak ulaşma konusunda sıkıntısı büyük.  O yüzden bugün basın lansmanına katıldığımız Yeni Nesil Kitap Fuarı’ndan bahsederken doğru ifadeleri bulmak için cımbızla kelime avına çıkmamız gerek.

Evet, İstanbul bugün itibariyle yepyeni bir kitap fuarına daha sahip oldu. Hayırlı olsun! Türkiye’de kitap okunurluğunun artması açısından kitap fuarlarının artması güzel gelişmelerden ancak fuarlara girişlerin ücretli olması, bu sevinci gölgeliyor. Yeni Nesil Kitap Fuarı, şehrin en büyük kitap fuarı TÜYAP’ın bu yıl 8TL’ye çıkan bilet fiyatlarıyla tepki çekmesiyle hiç ilgilenmemiş sanki, fuara girişi 15 TL olarak belirlemiş. Zaten Zorlu PSM’de yapılan bu etkinlik, baştan, içeriye girecek olan kitap severlerin gözünü korkutmaya yetecek cinsten. Zorlu’da gerçekleşen pek çok etkinliğin fiyatının ne kadar yüksek olduğunu pek çoğumuz biliyoruz. Biz basın mensupları, burada düzenlenen ve gitmek istediğimiz bir etkinliğin davet mailini alınca mutlu oluyoruz. Çünkü burası
Zorlu PSM’dir ve evet sanat burada gerçek anlamda bir lükstür. O yüzden istediğimiz her şeye de gidemeyiz. Çantanızda bir liraya aldığınız suyla içeri girerken o suyun çöpe atılıp, eğer susarsanız ki susamayın, burada 5 TL’ye su alacağınızı baştan bilmeniz gerekir mesela. Ama Zorlu PSM’de olmasının bir güzel yanı var. Bu da fuarın şehrin göbeğinde olduğu anlamına geliyor. Gayrettepe’ye gitmek pek çok kitapsever için zor olamayacaktır diye varsayıyoruz. TÜYAP’ın düzenlendiği Hadımköy’den tabii ki daha iyidir.

‘Yeni Nesil Kitap Fuarı‘, iyi niyetle biçimlenmiş bir anlayışla iki yılın bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Fuarı düzenleyen NAP Fuarcılık, bir aile kuruluşu ve belli ki uzun uğraşlar ve büyük bir emekle bu fuarı organize etmişler. Sponsorlar büyük; aralarında NTV, KOSGEB gibi kurumlar da var. Yoksa zaten böyle bir işe kalkışmak belli ki çok zor.

Fuarın isminin ‘Yeni Nesil’ olduğunu ilk duyduğumuzda bunun, diğerlerinden ayıran sağlam bir şey olduğuna kanaat getirmiştik. ‘Yeni Nesil’ denince teknolojinin büyük ölçüde rol oynadığı bir fuar olmalıydı pek ala bu! Oysa fuar alanında basın bülteninde de belirtilen ‘farklı bir deneyim’le karşılaşmak istedik ama karşılaşamadık. Herhangi bir fuardan farksız olduğunu baştan kabul etmek gerek. Okuyucu için keskin olabilecek ‘farklı bir deneyim’ ancak kitapların uçarak size gelmesiyle falan olabilir. Ya da okuyucuların kitaplarını imzalatmak için yazarların yanına gitmesinden ziyade yazarların okuyucunun yanına gelmesiyle falan… Hani farklı bir deneyim denince akla bunlar geliyor.
Fuarın size sunduğu ve diğer fuarlarda olmayan güzellikler de var elbette. Mesela teknoloji işte burada devreye giriyor. Öyle ki Yeni Nesil Kitap Fuarı’nda QR teknolojisiyle görme engelliler de istedikleri standa rahatlıkla ulaşabilecek ve fuarı diledikleri gibi gezebilecek. Bu, kesinlikle fuarın en güzel özelliği. Bunun dışında fuarda gençler, ders arasında ya da hafta sonunda rahatlıkla fuar alanına gelip önemli yazarlarıyla buluşabilecek ve kitaplarını imzalatabilecek. Ayrıca ‘Damdaki Kemancı, Dali’nin Kadınları, Banka Soygunu, Hayvan Çiftliği’ gibi kitaplardan uyarlanan tiyatro gösterimlerinin biletlerini de Kitap Fuarı İstanbul’un sosyal medya hesaplarından yapacağı yarışma ve çekilişlerle kazanma şansı yakalamak mümkün. Böylece Zorlu PSM’de tüm bu etkinlikler ücretsiz olarak izlenebilecek. Zorlu PSM farkı burada yatıyor.

Fuarda 160 etkinliğin yapılacağı söyleniyor. Bunların tam olarak neler olduğunu bilmiyoruz. Hatırladıklarımızdan biri Sevinç Erbulak, kitap imzalarken bir piyano resitalinin gerçekleşecek olması. Ancak her gün orada bulunursak etkinlikleri görebiliriz. Doğan Kitap’tan Hep Kitap’a TUDEM’den Aylak Adam’a 100’den fazla yayınevi ve yine 100’den fazla yazar fuarda hazır bulunacak. İlber Ortaylı, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Ataol Behramoğlu, Kahraman Tazeoğlu, İpek Çalışlar, Müfit Can Saçıntı, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Mavisel Yener, Işık Öğütçü, Cemalnur Sargut, Emel Başdoğan, Serdar Aksu, Sevinç Erbulak, Murat Gürsoy, Sevil Atasoy, Sinan Canan, Meltem Şarkışlalı, Sinan Akyüz, Barış Muslu gibi isimler, bu yazarlardan bazıları.

Yazının başına dönecek olursak, böylesine cesaret isteyen kültür sanat organizasyonları yapmak büyük bir emek ve çaba gerektiriyor. O yüzden amacımız desteklemek yerine kösteklemek değil elbet. O yüzden zaten Türkiye’de yeterince ‘kırılgan’ olan sanat için atılan adımlar, yapılan gelişmeler ve ortaya çıkan elle tutulur ‘yapılar’ın çok büyük desteğe ve anlaşılır olmaya ihtiyacı var. Ancak işte ücretli fuarlar, bu tip etkinliklerin devamının gelmesi açısından biraz riskli. Konu kitap olunca bizim de kanımız yerinde durmuyor ve üç beş laf edesimiz geliyor. TÜYAP sürüyor, sürecek de, darısı ‘isminin anlamını’ daha da doldurması gerektiğine inandığımız Yeni Nesil Kitap Fuarı‘nın başına… Yolu açık, kitapları ve ziyaretçisi bol, girişi ücretsiz olsun. Dileğimiz bu…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media