Modern Sanat Müzesi & Vans iş birliğinde sıradaki…


Sanatın giyim koleksiyonlarında kendini göstermesini seviyoruz. Sizi bu defa MoMA (Modern Sanat Müzesi)  ve Vans işbirliğiyle buluşturuyoruz. Bakın burada kimlerin eserleri var! 

Eylül ayındaki ilk işbirliğinin ardından, MoMA (Modern Sanat Müzesi) ve orijinal aksiyon sporları markası ve yaratıcı ifadenin savunucusu Vans, ikinci bir ayakkabı ve giyim koleksiyonunu hayata geçirdi. Koleksiyonun ikinci bölümü Edvard Munch, Jackson Pollock, Lybov Popova ve Faith Ringgold’un etkileyici sanat eserlerinden ilham alınarak tasarlandı. Dünyaca ünlü sanatçıların çeşitli çalışmaları, Vans’in klasik ayakkabı ve giyim stillerinde özenle sergilenecek.


“ÇIĞLIK” VANS İLE BULUŞTU 
Norveçli bir ressam Edvard Munch dünyaca ünlü eseri “Çığlık 1895” Vans X MoMA koleksiyonunda yerini alıyor. “Doğanın sonsuz çığlığını” ve endişeyi yansıtan eserin tekrarlı baskı bir versiyonu, Vans Era’nın kanvas panellerinin her birinde, Old Skool sırt çantasında, kısa kollu tişört ve kapüşonlu üstte yeniden hayat buluyor.

Jackson Pollock, yüzeylere fiziksel bir şekilde boyalı ipleri fırlatıp dökerek yapılan aksiyon resminin Jackson Pollock’un “One: Number 31, 1950” isimli eseri, Vans Authentic modelini tamamen kaplayan bir uygulama yeniden tasarlanıyor. Dijital baskı versiyonu ise kısa kollu düğmeli ve camper tarzı bir şapka üzerine uygulandı.

Popova resme, hareket ve dinamizmi ifade etmek için renk, çizgi ve şekillerin kullanıldığı boyutsal bir “inşa” eylemi olarak yaklaştı. Vans ve MoMA işbirliğinde Popova’nın ‘İsimsiz, 1917’ eseri Vans Sk8-Hi modelinin orta ve yan taraflarına uygulandı. Sanatçının avangart vizyonunu yansıtan diğer modeller ise polar ve ringer tişört.

Faith Ringgold, ırkçılık ve sosyal adaletsizlikle ilgili eserler üreten bir ressam, yazar, heykeltıraş, performans sanatçısı, eğitimci ve aktivisttir. Vans ve MoMA küratörleri, Vans Era’nın sol tarafına yerleştirilen ‘Woman Free Yourself 1971’ ve sağ tarafına yerleştirilen Angela Davis’in tutuklanması sırasında sunulan talepleri hatırlatan ‘Freedom Woman Now 1971’ isimli feminist posterlerin dizaynı için Ringgold ile yakın bir şekilde çalıştı.Ringgold’un güçlü sözleri iki taraflı kullanılabilen bucket şapka ve uzun kollu tişört üzerinde bulunabilir. İkinci bir ayakkabı modeli Classic Slip-On, Ringgold’un 1970’lerde yaptığı ilk soyut resim serisi olan “Düğünün Pencereleri” adlı ederden esinlenmiştir. Ayakkabının yan tarafında Ringgold’un el yazısıyla yazılmış bir alıntı yer alır: “My mother said I’d have to work twice as hard to go half as far.”

DALI VE MONET ŞİMDİ DE VANS’TE DİLE GELDİ

Salvador Dalí, Vasily Kandinsky ve Claude Monet ile başlayan ve iki bölümden oluşan Vans x MoMA koleksiyonu da çok taze Koleksiyonun ikinci bölümü ise Kasım ayında yeni sanatçılarla devam edecek.


 Dünyanın dört bir yanında, ilham verici bireysel ifadeye olan ortak tutkularıyla Vans x MoMA bu sonbaharda bir dizi üründen oluşan özel bir koleksiyon oluşturdu. Salvador Dalí, Vasily Kandinsky, Claude Monet, Edvard Munch, Jackson Pollock, Lybov Popova ve Faith Ringgold gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri MoMA’nın koleksiyonunun çeşitliliğini yansıtıyor.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media