AjandaKolik Reklam

 

 

MEMET ALİ ALABORA’NIN YÖNETTİĞİ “GALLER BİR SIĞINAK ÜLKESİDİR” KISA FİLMİNE LONDRA’DA BÜYÜK ÖDÜL! 


Uzun süredir yaşamını sürdürdüğü Galler’de hem oyuncu hem de yönetmen olarak birçok farklı projeye imza atan Memet Ali Alabora’nın yönetmenliğini üstlendiği, Galler Mülteci Konseyi’nin “Galler Bir Sığınak Ülkesidir” (Wales is a Nation of Sanctuary) adlı kısa filmi, Yardım Filmi Ödülleri (Charity Film Awards) kapsamında büyük ödül olan Yılın Yardım Filmi Ödülü’nü aldı.

“Mülteciler hakkında konuştuğumuzda soyut birer figürlermiş ya da istatistiklermiş gibi konuşuyoruz. Onlar ‘mülteci’ değil. Onlar insan. Ayrı ayrı bireyler.”

“Galler Bir Sığınak Ülkesidir” filmi Britanya hükümetinin sınır geçişlerini zorlaştıran “Vatandaşlık ve Sınırlar
Yasası” planına karşı çıkıyor. Filmi, festivalin internet sitesinden ve YouTubeüzerinden İngilizce altyazı seçeneğiyle izleyebilirsiniz.

Londra’da gerçekleşen ödül töreninde verdiği röportajda konuşan Memet Ali Alabora, “Ben bir mülteciyim. Siz de bir mülteci olabilirsiniz; çok yakında dünyanın herhangi bir yerinde sadece iklim krizi ya da bir deprem sebebiyle siz de mülteci
olabilirsiniz! Mülteciler hakkında konuştuğumuzda, onları soyut birer figürlermiş ya da istatistiklermiş gibi düşünüp konuşuyoruz. Onlar ‘mülteci’ değil. Onlar insan. Ayrı ayrı bireyler. Bu sınır yasası sizin için yemekler yapan ya da birlikte kart
oynadığınız ya da sizin için şiirler yazan arkadaşlarınızın da bir anda ortadankaybolabilmesi anlamına geliyor. Ve biz bunu istemiyoruz! Ben, aslen Türkiye’denim. Deprem yaşandığında ilk hafta boyunca herkes dünyanın en iyi insanıydı. Kriz zamanlarında her şeyi unuturuz. Kimliklerimizi, ülkelerimizi, nereden geldiğimizi unutur ve sadece birbirimize yardım ederiz. Bizi insan yapan budur,” sözleriyle tüm dünyada gündem oldu.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media