Man Booker Uluslararası Edebiyat Ödülü’nün bu yılki kazananı Marieke Lucas Rijneveld

ajandakolik


2020 Man Booker Uluslararası Ödülü’nün kazananı açıklandı. Hollandalı yazar Marieke Lucas Rijneveld’in “The Discomfort of Evening” bu ödüle layık bulundu.

Dünyanın saygın edebiyat ödüllerinden biri olarak kabul edilen Man Booker’da bu yılın kazananı 29 yaşındaki Marieke Lucas Rijneveld oldu. Rijneveld, Man Booker Uluslararası Edebiyat Ödülleri’nin bu yıl en genç kazanan ismi oldu ve 50 bin sterlin kazandı.

“The Discomfort of Evening” isimli romanda buz patenine gitmediği için kardeşi Matthias tarafından çileden çıkartılan 10 yaşındaki Jan isimli bir kızın hikayesini anlatılıyor. Jan’in dileği gerçek oluyor ve erkek kardeşi ölüyor. Rijneveld’in bu ilk romanı keder üzerine büyüleyici bir anlatımla okuyucuyla buluşuyor.

Marieke Lucas Rijnevel, the Guardian’a mart ayında verdiği söyleşide kitabı 2018 yılında yazmış olmasına rağmen ailesinin romanı bu yıl okuduğunu söylemişti.

CİNSEL KİMLİĞİ HAKKINDA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Rijneveld, the Guardian’a verdiği söyleşide ayrıca kendisini trans olarak nitelendirmediğini ancak “arada olduğunu” belirtmişti. “Çocukken kendimi bir erkek çocuğu gibi hissediyordum. Bir erkek çocuk gibi giyinir, onun gibi davranırdım. Ama o yaştaki çocuklar cinsiyetleri konusunda hâlâ tarafsız. Ergenlik döneminde kız gibi giyindim ve kız oldum, 20 yaşında ilkokulda olduğum oğlana döndüm. Ebeveynlerimin yetiştirdikleri kız olmadığımı anlamak zor. Bu, İncil’de yok.”

Marieke Lucas Rijneveld’in “The Discomfort of Evening” romanı, ülkemizde MonoKL Kitap’tan çıkacak. 

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

YD Atölye yazar olmanın ipuçlarını veriyor

Yazardan Direkt Yayınevi’nin oluşumu olan, yazmak, yazmaya dair süreçler ve editörlük eğitimlerini içeren YD Atölye açıldı. Farklı disiplinlerden, alanında uzman eğitmenlerle yazmaya dair her şeyi […]