LOUVRE’DAKİ SANAT ESERLERİNE GEÇİCİ YUVA


Fransa’nın başkenti Paris’teki Louvre Müzesi, değerli sanat eserlerini bir sel felaketi ihtimaline karşın zarar görmemesi için başka yere taşıyor.

Hiç kuşkusuz Louvre tarihindeki en ilginç ve iddialı deneyimlerden biri olmaya aday, beş yıllık bir proje bu! Çeyrek milyon sanat eserinin herhangi bir sel felaketine karşı önlem olarak Fransa’nın yaklaşık 200 kilometre ötesinde ultra modern bir depolama alanına aktarılması planlanıyor. 16 aydan fazla bir süredir bir sürü kamyon, müzenin bodrumundan ve diğer yerlerden hazineleri, Lens yakınlarındaki Liévin kasabasında kurulan bir kültür kalesi olan Louvre Koruma Merkezi’ne
sessizce taşıdı.

 

Dünyanın en ünlü tablosu Mona Lisa da Louvre’da yalnız başına sergileniyor.


Antik çağlardan 19. yüzyıla kadar uzanan tablolar, halılar, duvar halıları, büyük heykeller, küçük heykelcikler, mobilyalar ve dekoratif parçalar dahil olmak üzere şimdiden 100 bin eser buraya çoktan aktarıldı bile.


Fransa’da salgın nedeniyle müzelerin kapanmasıyla Louvre’un müdürü Jean-Luc Martinez,Müzemiz sel bölgesinde. Kanalizasyondaki suların burayı basma tehlikesi var ve bu atık su eserlere zarar verebilir. Bu yüzden de bir çözüm bulmalıydık” açıklamasında bulundu.

Louvre, Seine kıyısı boyunca alçak bir zeminde bulunuyor. 2016 yılında, Paris’teki şiddetli sel yüzünden binlerce sanat eseriyer altı deposundan alınıpp daha yüksek yerlere taşınmak için 24 saatlik bir acil bir operasyon başlatmıştı.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media