banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

LOUVRE MÜZESİ ESERLERİNE ARTIK BİR TIKLA ULAŞABİLİRSİNİZ


Şahane bir haber değil de ne!  Paris’te dünyaca ünlü tarihi eserlere ev sahipliği yapan Louvre Müzesi, “Mona Lisa” ve “Milo Venüsü” (Venus de Milo) de dâhil olmak üzere 480 binden fazla eseri çevrimiçi erişime açtı.

Envanterinde bulunan yaklaşık yarım milyon parçayı internet üzerinden sergilemeye başlayan Louvre Müzesi, internet adresi üzerinden sanal ortamda eserleri görmek isteyenlere kapılarını açtı. Üstelik ücretsiz olarak!

Salgın yüzünden kapanan müzedeki eserlerin bir bölümü, geçen yıl 12 Mart-22 Mayıs tarihleri yine sanal ortamda ziyarete açılmıştı. Bu süre içinde sanal ortamda çoğu ABD’den 10 milyonun üzerinde ziyaret gerçekleşmişti.

Müze Müdürü Jean-Luc Martinez “Birkaç yıldır bu proje üzerinde çalışıyorduk, hem halka hem da araştırmacılara hizmet amacıyla sonunda bunun gerçekleştirdik. Ulaşılabilirlik, en önemli hedefimizdi” açıklamasında bulundu.

Müzenin sekiz bölümünde yer alan, İslam sanatı ve Rönesans heykellerinden Antik Mısır eserlerine kadar uzanan koleksiyonunun tamamına artık ücretsiz ve çevrimiçi olarak ulaşabilmek mümkün.

Louvre Müzesini, salgın yüzünden kapanmadan önce 2019’da 14.1 milyon turist canlı olarak ziyaret etme imkanına sahip oldu.

Salgın ve planlanan yenileme çalışmaları nedeniyle sanatseverlerin ziyaretine kapalı olmaya devma eden müzedeki eserlere collections.louvre.fr adresinden ulaşabilirsiniz. Bu arada müzede yer alan koleksiyon genişledikçe, web sitesi müze uzmanları tarafından düzenli olarak güncellenecek. Şimdi bizi uzun bir müze gezisi bekliyor! Hadi başlayalım…

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media