AjandaKolik Reklam

 

 

KİEV’DE BİR MÜZEDE ESERLERİ YANAN MARIA PRYMACHENKO KİMDİR?


Ukrayna folklorunu eserlerine yansıtmasıyla tanınan Maria Prymachenko’nun tablolarının muhafaza edildiği Ivankiv Yerel Müzesi, Rusya’nın saldırısı sonucu yandı. Müzede 25 eseri yer alan sanatçı için UNESCO’nun, 2009 yılını Maria Prymachenko Yılı ilan ettiğini biliyor muydunuz? 

“Genç bir kızken, bir kaz sürüsüne bakıyordum. Onlarla birlikte nehir kıyısındaki kumlu bir plaja gittiğimde, bir vadiyi geçtim. kır çiçekleri ile bezenmiş tarlada, kuma bir sopayla gerçek ve hayali çiçekler çizmeye başladım… Daha sonra evimin duvarlarını doğal pigmentlerle boyamaya karar verdim, bundan sonra da çizmeyi ve boyamayı hiç bırakmadım.”
Maria Prymachenko

*

Onun için saf sanatın ressamı diyorlar. Bugün savaş nedeniyle yaşadığı ülkede eserleri yanan Ukrayna’nın önemli ressamlarından biri olan Maria Prymachenko’yu daha yakından tanımaya ne dersiniz?


12 Ocak 1909’da Çernobil’den sadece 30 kilometre uzaklıkta bulunan Kiev Oblastı, Ivankiv Raion’daki Bolotnya köyünde doğdu ve hayatının tamamını burada geçirdi. Çocukluğunda çocuk felcine yakalandı ve bu hastalık onun tüm hayatını etkiledi. Akrabaları, Prymachenko’nun doğaya ve her canlıya karşı merhametli bir insan olduğunu söylüyor. Doğaya olan ilgisi ve sevgisi ileriki yıllarda eserlerine de yansıdı. Çok renkli eserlerinden bazıları Ukrayna posta pulu üzerinde sergilendi. Kompozisyonlarında daha çok Ukrayna insanın hayatından beslenen halk hikayeleri, efsaneler, mitolojik canavarlar ve hayvanlar yer aldı. Onun resimleri peri masallarından ilham aldığı için her zaman gizemli bir çekiciliğe de sahip oldu. Aslanlar, leylekler, kırlangıçlar, ayılar ve tavşanlar yine eserlerinde sıkça yer alan başlıca hayvanlar arasındaydı.

 

 

İyi ve kötü arasındaki mücadele de Prymachenko’nun tüm eserlerine nüfuz etmiştir. İyi her zaman galip gelen taraftır. Ancak neşeli motifler yerini genellikle kedere  bırakır. Resimlerinde çiçeklerle ve hasırlarla süslenmiş bir mezar sıklıkla betimlenir.

Maria Prymachenko’nun resimleri kendi ülkesi dışında tüm eski Sovyetler ülkelerinde, Polonya, Bulgaristan, Fransa ve Kanada’da sergilendi. UNESCO, 2009 yılını ona ithaf ederek Maria Prymachenko Yılı olarak ilan etti.

Aynı zamanda seramik üzerine çizim, nakış ve boyama ile de uğraşan Maria Prymachenko, 18 Ağustos 1999 yılında hayatını kaybetti. 

 

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media