banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Kemeraltı Hikâyeleri Projesi ile edebiyat ve illüstrasyonlar iç içe

Sizi bu defa İzmir kokulu bir projeyle tanıştıralım. Ege’nin incisi İzmir’in güzeller güzeli Kemeraltı’sından çıkmış hikâyeler, sanatçıların illüstrasyon çalışmalarıyla hayat buluyor.  “Kemeraltı Hikâyeleri Projesi” Kentimiz İzmir Derneği koordinasyonunda altı farklı kurumun yaptığı çalışmalarla tamamlandı. Kitapta 10 değerli  insanın hikayesi anlatılıyor. 

15 Haziran 2020 tarihinde ulusal ve uluslararası ağlar içinde kültürel projelere ortam, mekan ve kaynak sağlayan Goethe-Institut, Hollanda Büyükelçiliği, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi’nin öncülüğünde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Anadolu Kültür’ün iş birliğiyle gerçekleştirilen Kültür İçin Alan programından aldığı destekle serüvenine başlayan Kemeraltı Hikâyeleri Projesi, 15 Kasım 2020 tarihi itibariyle Kemeraltı için büyük değer oluşturan 10 insanın yazılı belleğe görsel sanatlar ile aktarımını tamamladı.


Proje, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını sürecinde 10 gönüllü yazar ile 10 gönüllü çizeri buluşturarak farklı çağları, dinleri ve kültürleri temsil eden Kemeraltı’nın 2500 yıllık tarihinde bir yolculuğa çıkardı. Salgın sebebiyle yazar, çizer ve ortakların düzenlediği tüm atölye ve toplantılar çevrimiçi platformlarda gerçekleşti. Yazarlara hikâye biriktirme ve yazımı konusunda eğitimler verilirken çizerler için de özel baskıya yönelik hazırlık atölyeleri düzenlendi. 10 insan hikayesini anlatan yazarlardan biri de arkadaşımız 9 Eylül Gazetesi Kurumsal İletişim Direktörü Gökmen Küçüktaşdemir oldu.

DİJİTAL VERSİYONU DA VAR 

Kitap, hayat yolculuklarında onlara uğur getiren tarihi kent merkezinin başeczacısı Süleyman Ferit Eczacıbaşı’ndan fotoğrafçı Hamza Rüstem’e, spor kulübü Altınordu’dan şair Attila İlhan’a uzanan on değerli ismin hikâyelerine yer veriyor. Projenin internet sitesinde ücretsiz olarak yayınlanan kitabı sesli olarak dinleyebilir ya da elektronik kitap olarak da okuyabilirsiniz.

http://www.kemeraltihikayeleri.com/ bu adresten ulaşabilirsiniz.

YORUM YAP

You don't have permission to register