Kadın sinemacılara teşvik: ‘Kadın Yönetmenler Haftası’ Mart’ta…

ajandakolik


Türkiye’de sadece her 10 yönetmenden biri kadın. Geçen yıl ‘İlkler Unutulmaz’ temasıyla yola çıkan ‘Kadın Yönetmenler Haftası’nın ikincisi bu yıl yine Konak Belediyesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleşiyor.  

İzmirli kadın sinemacılar Gülten Taranç ve Şebnem Vitrinel, 1 – 7 Mart tarihleri arasında meslektaşlarını ağırlamaya hazırlanıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Kadın Yönetmenler Haftası’, uzun metraj ve belgesellerin yanı sıra bir kısa film seçkisiyle de seyirci karşısına çıkıyor. Açılışını renkli bir sokak korteji ile yapacak olan etkinlik hafta boyunca panel, söyleşi ve atölye çalışmalarıyla sürecek. Hem bu çalışmalar hem de film gösterimlerinden sonra yönetmenlerle yapılacak soru cevap seansları, Kadın Yönetmenler Haftası’nın YouTube kanalından ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

İki Kadın Sinemacıdan Kadın Yönetmenler Haftası
Kadın Yönetmenler Haftasının genel direktörleri yönetmen Gülten Taranç ve senarist Şebnem Vitrinel, kadın sinemacıların kendilerini ifade edecek alanlara ihtiyaç duyduğunu düşünüyor. Taranç, “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınların sinema ve TV sektöründeki yeri hâlâ çok sınırlı. Örneğin Türkiye’de on yönetmenden sadece biri kadın,” diyor. “Ben bu oranın yönetmenlerin ve ürettikleri filmlerin görünürlüğünü de etkilediğine inanıyorum. Kadın sinemacılar olarak bizim kendi anlatım dilimiz, kendi meselelerimiz, kendi çözümlerimiz var ama çoğunlukla festivallerde, erkeklerin arasında kayboluyoruz.”


Etkinliğe bu yıl dahil olan Vitrinel, bu iddianın ilk elden tanığı. “2011’de ilk filmimizle Antalya Film Festivaline katıldığımızda, kız kardeşim Çiğdem Vitrinel yarışmadaki tek kadın yönetmendi.  Sektördeki meslektaşlarımızla bir araya geleceğimiz ve seyircimizle buluşacağımız bir platform yaratmak istiyoruz”  diyor.

“İzmir’in böyle bir buluşma için ideal bir şehir olduğunu düşünüyorum,” diyen Gülten Taranç. “Burası gerçek anlamda bir kadın şehri. Hem yaşamak hem de film üretmek için” diye de ekliyor.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Söyleşi-Sedat Girgin: "İşlerimi istediğim gibi yapabildiğim sürece kendimi özgür ifade ediyorum"

Bundan birkaç hafta önce ‘Daha Da’ sergisinde tanıştım Sedat Girgin’le. Sergisini gezdirirken ve resimlerini tek tek anlatırken mütevazı tavrı ve neşeli sohbetiyle salonu dolduran […]