Kadın sadakatsizliğini anlatan bir kitap: Aldatmaca

ajandakolik

Antropolog Wednesday Martin’den kadın sadakatsizliğine dair ilginç, çarpıcı ve bir o kadar derin bir kitap. Mundi etiketiyle raflarda… 

“Kadınların sadık kalacaklarına bel bağlamak insanoğlunun şimdiye kadar girdiği en büyük kumardır.”

Wednesday Martin bizi kadın sadakatsizliğini harekete geçiren evrimsel ve toplumsal gerçeklere doğru cesur ve heyecanlı bir yolculuğa çıkarırken, sosyal normların dışına çıkan kadınları içeriye hapsetme motivasyonlarını da gözler önüne seriyor.

Namibya kırsallarında kocaları dışındaki adamlardan çocuk yapan göçebelerle Los Angeles’ta seks kulübündeki kadınların ortak özelliği nedir? Cinsel çeşitlilik, yenilik ve heyecan arayışı… Eski Yunan tragedyalarında, TV dizilerinde, magazin dergilerinde ve pop şarkılarında aldatan kadınlar daima tehlikeli ve arızalı gösterilir. Ama aslında kimdir bu aldatan kadınlar? Ve kadının güçlenmeye başladığı şu dönemde neden hala bu kadar sert yargılanıyorlar?

Aldatmaca bizi kadın sadakatsizliğine yol açan evrim mirasımızı ve toplumsal gerçekleri açığa çıkaran cesur ve sürprizlerle dolu bir yolculuğa davet ederken, kadınları onlara çizilen sınırlar dahilinde tutma çabasının ardındaki sebepleri de ortaya koyuyor.


Antropolog Wednesday Martin kadın cinselliğini konu ettiği kitabında uzmanlarla ve deneyimlerini anlatan sıradan insanlarla röportajlarının sonucunda kadınların doğaları gereği sadık ve bağlılık arayan cins olduğu kanısını çürütüp kadın sadakatsizliği üzerindeki damgayı kaldırmayı amaçlıyor.

Paylaş ki çoğalsın:
Next Post

Nilüfer'den "Her şey çok güzel oldu" konseri

Zaman geçer, Nilüfer geçmez. İki gün önce Nilüfer konserinde büyülü bir gece yaşadık. İlk defa canlı kanlı izlediğimiz Nilüfer’le Kayahan şarkılarını hep bir ağız söylemek, hepimizin ruhuna iyi gelmiş olacak. Geçmiş aşkları da andık, ilk geçlik yıllarımızı da…  Türk Pop Müziğinin en farklı seslerinden Nilüfer, öceki akşam buğulu sesi ve […]