AjandaKolik Reklam

 

 

“İYİ BİR FİKRİN İÇİNDE HER ZAMAN BİR TUTAM DELİLİK VARDIR”


New York Times Çok Satan Yazarı ve dünyaca ünlü Fransız sanatçı Hervé Tullet’in çocuklar için yazıp resimlediği interaktif kitaplarından biri daha artık Türkçede… Timaş Çocuk’tan daha önce çıkan “Karıştır Renklendir”, “Ses Çıkaran Kitap”, “Oyun Oynayalım mı?” ve “Binbir Oyun”dan sonra “Bir Fikrim Var”, yine sanatçının çok renkli çizgi dünyasını okurla buluşturuyor. 

Yazı: Nilüfer Türkoğlu
nilufer@ajandakolik.com 

Daha önce hiç Hervé Tullet’in cümleleri az, resimleri bol kitaplarıyla karşılaştınız mı bilmiyorum. Kim bilir belki bir kitapçının rafında göz göze gelmişsinizdir. Çünkü Tullet’in kitap kapaklarını fark etmemek mümkün değil! Ne demiştim, az cümle çok resim! Ama onun resimleri de bir başka! En doğru kelimeleri cımbızla seçtiği sihirli bir dünyası var ve sizi hemen ele geçiriyor. Sırrı da anlatacaklarını bambaşka bir üslupla aktarmasında… O, çağımızın en farklı yazarlarından…  Hermes tasarımlarından çocuk kitaplarına uzanan bir geçmişe sahip olan yazar, illüstratör Tullet’in en yeni kitabı “Bir Fikrim Var!” da tıpkı diğer kitaplarında olduğu gibi basit ama güçlü bir mesajla geliyor.

BİR FİKRİN İLK DÜŞÜNCESİNDEN İTİBAREN DAHİYANE OLABİLECEĞİ GERÇEĞİ

Zihninizde bir fikrin nasıl canlandığını hayal edin! O fikrin tam da o an aklınıza geldiğinde neler hissettiğinizi, o fikre nasıl da sıkı sıkıya tutunduğunuzu, hep onu düşündüğünüzü… O fikre varırken yaşadığınız sürecin ne kadar dağınık ve telaşlı olduğunu hatırlayın! Hatta bazen çok da sıkıcı olduğunu! İşte Fransız yazar, “Bir Fikrim Var!” kitabıyla yalnızca küçük okurlara değil her yaştan “yaratıcı”ya fikirlerini bulma, geliştirme ve paylaşma konusunda ilham veriyor. Bir fikrin ilk düşüncesinden itibaren dahiyane olabileceği gerçeğini fark etmemizi sağlarken aynı zaman da iyi bir fikrin içinde her zaman bir tutam delilik olabileceğini de savunuyor. (İşte biz buna yaratıcılık diyoruz!)

“Bir Fikrim Var!” ile Tullet, başlangıçtaki belirsiz bir sezgiden, yanlış fikrin peşinden giderek kişinin hüsrana uğramasına, sadece doğru fikri yakalamanın ve onu beslemenin verdiği coşkuya kadar yaratıcı süreci eğlenceli anlatımı ve basit çizimleriyle ortaya koyuyor aynı zamanda. Bunu yaparken de okuru yüreklendiriyor, ona cesaret veriyor.

BİR FİKRİ NASIL HAYATA GEÇİRECEĞİNİZE DAİR YOL HARİTASI

Yazarın 2019 yılında “Let’s Talk Picture Books” ( Resimli Kitaplardan Bahsedelim) sitesinde verdiği söyleşiye göz atalım biraz. Tullet, “Bütün kitaplarımı okunacak, yaşanacak, paylaşılacak, yorumlanacak, icat edilecek bir deney gibi düşünüyorum” diyor. Onun kitaplarının interaktif olmasını sağlayan şeyi tanımlıyor aslında bir bakıma… “Bir Fikrim Var!” kitabından yola çıkarak ise şöyle devam ediyor: Bir fikrin sizi şaşırtmak için benzersiz olması gerektiğini gerçekten hissettiğimden, her kitap için yeni fikirler bulmaya ve çizimi ve illüstrasyonu her kitaba ve bireysel fikre uyarlamaya çalışıyorum. Her zaman alışılmışın dışında, kimsenin benden beklemeyeceği şekillerde düşünmeyi buldum ve bu şekilde sistematik (ve sıkıcı) olmaktan kaçınıyorum.”

“Bir Fikrim Var!”, Tullet için bir fikri hayata geçireceğinize dair bir yol haritası, bir rehber niteliğinde. Ve bu sürecin nasıl olduğunu anlatabilmek için de eğlenceli bir tasvire ihtiyaç duyuyor. Bu da onun rengarenk resimleriyle biçimleniyor. Çocukların onu ve kitaplarını bu kadar sevmesi pek şaşırtıcı değil. Çünkü her kitabı için çok iyi bir fikir buluyor ve tüm bu fikirlerin içinde her zaman bir delilik oluyor. Çünkü o tam bir sanatçı! 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media