İstanbul Devlet Opera ve Balesi sunar: ‘Don Quichotte’

ajandakolik


Bu ara Don Kişot’a rağbet çok! Baba Sahne’nin ‘Don Kişot’um Ben‘ oyununun ardından şimdi de İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 
Türkiye’de ilk kez  yel değirmenlerinin amansız savaşçısı Don Kişot’u sahnelemeye hazırlanıyor. 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin bu seneki teması olan ‘idealizm’ kavramı kapsamında akla ilk gelen figür:
Don Quichotte’. İspanyol yazar Miguel de Cervantes’in 1600’lerin başında yazdığı , ve hiçbir dönemde güncelliğini yitirmeyen bu eserden esinlenilerek bestelenen “Don Quichotte Operası” yoğun hazırlık sürecinin ardından, Türkiye’de ilk defa 19 Ocak 2019 tarihinde, Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmeye hazırlanıyor.


Türkiye prömiyerini yapacak olan eserin olay örgüsü ana hatlarıyla şöyle ; İnsanlığın unuttuğu erdemlerin peşinde koşan , tutkulu gezgin şövalye Don Quichotte, inandığı doğrular ve aşkı için hayatını riske atmaya hazırdır. Don Quichotte ve sadık yaveri Sancho’nun küçük bir İspanyol kasabasına gelmesiyle başlayan olaylar, Don Quichotte’un Dulcinée’yi idealindeki kadın olarak görmesi ve ona aşkını ilan etmesiyle devam eder. Ancak Dulcinée, sözde Don Quichotte’un kendisine duyduğu aşkı sınamak için, ondan bir istekte bulunur: Gezgin Şövalye, Dulcinée’nin kolyesini çalan hırsızı bulup, kolyeyi ondan alarak güzel kadına geri getirecektir… Getirmesine getirir, ama ettiği evlenme teklifi Dulcinée tarafından geri çevrilince, kandırıldığını anlar….


Eseri Recep Ayyılmaz sahneye koyarken Zdravko Lazarov ve İstanbul Cervantes Enstitüsü’nün katkılarıyla İspanya’dan davet edilen Helena Bayo, Orkestra Şefliğini dönüşümlü olarak üstlenecek. Koro Şefi ise Paolo Villa.Dekor tasarımı Efter Tunç’a, kostüm tasarımı Gizem Betil’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a , koreografi ise Beyhan Murphy’e ait.

Temsil Tarihleri:

19 Ocak Cumartesi 20.00 (Türkiye Prömiyeri)

22 Ocak Salı 20.00

23 Ocak Çarşamba 20.00

25 Ocak Cuma 20.00

26 Ocak Cumartesi 16.00

29 Ocak Salı 20.00

30 Ocak Çarşamba 20.00

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Jabbar'dan akustik 'Raf'ı dinlediniz mi?

Jabbar’ın, Universal Müzik Türkiye etiketiyle yayınlanan ilk solo albümü ‘Yineleme’ plak formatında müzik marketlerdeki yerini aldı. Jabbar – ‘Yineleme’ albümünü plak formatında satın almak için: dr.com.tr/JabbarYineleme ‘Raf’ ve ‘Geçmiş Değişmez’in akustik versiyonlarının da bulunduğu albümdeki tüm şarkıların söz ve bestesi Jabbar’a ait. İşte “Yineleme”de yer alan tüm şarkılar 1. Gel Desem […]