banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

İBB, Fatih Sultan Mehmet’in tablosunu satın aldı, sosyal medya ikiye bölündü


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinde 1480 yılında yaptığı Fatih Sultan Mehmet portresini satın alması sosyal medya üzerinde tartışmalar yarattı. Bir kısım, belediyenin bu büyük yatırımı bir tabloya yapmış olmasını eleştirirken çoğunluk, sanata verilen değer kapsamında övgü dolu sözlerde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi portreyi, İBB bünyesinde yeni yapılacak bir müzede sergileyecek.

Perşembe günü Londra’da yapılan açık artırmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından toplamda 935 bin sterlin (yaklaşık 8 milyon lira) ödenerek satın alınan Venedikli ressam Gentile Bellini’ye ait olduğu bilinen üç Fatih Sultan Mehmet portresi için BBC Türkçe’nin açık artırma ile ilgili sorularını yanıtlayan İstanbul Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Fatih Sultan Mehmet portresinin, İBB bünyesinde yeni yapılacak bir müzede sergileneceğini açıkladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamayı Twitter’da yaparak, “Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık” demişti. İBB, tablonun açık artırma fiyatı olan 770 bin sterline ek olarak, müzayede evi komisyonu olarak da 165 bin 250 sterlin ödeyecek. BBC Türkçe’ye açıklama yapan, Christie’s müzayede evi yetkilileri tablonun toplam satış bedelinin 935 bin 250 sterlin olduğunu ifade etti.

TABLODA FATİH’İN YANINDAKİ KİM? 

Fatih Sultan Mehmet
‘in karşısında resmedilen kişinin duruşlarının eşit seviyede olmasından dolayı oğlu Cem Sultan ya da Bayezid olabileceği söyleniyor. Portre aynı zamanda Mehmet Han’ın, yanında başka bir kişiyle resmedilmiş tek portresi olma özelliğini taşıyor. 

TABLO TARTIŞMA NEDENİ OLDU

Tablonun satın alınması ise sosyal medyayı ikiye böldü. Kimileri bu kadar büyük bir meblağın İstanbul için harcanması gerektiğini savunurken kimileri de “Fatih’in portresi Fatih’in şehrine dönüyor” ifadeleriyle belediyenin sanata verdiği değeri ortaya koyduğu yönünde övgü dolu sözlerde bulundu.  

Twitter’daki ifadelerden bazıları:

“İstanbulluya iki müjdeli haber Fatih Sultan Mehmet Han’ın portresi ve Şehir Hatları vapurlarının kullanım ücretleri 31 Ağustos tarihine kadar 10.00-16.00 saatleri arasında 5 kuruş! Teşekkürler İmamoğlu”

“Melih Gökçek’in 750 milyon dolar harcayarak yaptırdığı gereksiz yatırım Ankapark ile Ekrem İmamoğlu’nun 6.5 milyon TL’ye satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi aynı mantığın ürünüdür. Birinde ekonomik rant sağlanmış diğerinde siyasi rant güdülmüş. ikisinin de halka getirisi.”

“Parayı, kültür ve sanat adı altında sadece bazı sanatçıları kalkındırmak adına kimsenin izlemediği konserlere harcamak yerine, Bellini’nin Fatih Sultan Mehmet portresi gibi değerler için harcamak… Teşekkürler İmamoğlu”

“Fatih Sultan Mehmet‘in portresi : 6 milyon TL Ajda Pekkan’lı, Sibel Can’lı konserler: 30 milyon TL”

“Şova devam! Ekrem İ. İngilizlere 8 trilyon verip Fatih Sultan Mehmet portresi satın almış! Eee, Fatih’in fetih ruhundan nasibini alamayan şahıs çareyi O’nun suretiyle şov yapmakta bulacak tabii, tek bildiği bu! Sultanahmet Camii’ni müze yapınca orada mı sergileyecekler acaba?”

“Saçma sapan konserlere 30 Milyon TL. Fatih Sultan Mehmet‘i portresi 6 Milyon. Fatihin en çok adını ananlar kürsüden inince unutmuş sanırım. Siz konuşun, CHP yapsın! Teşekkürler İmamoğlu!”

“Keyfini çıkartın; Fatih Sultan Mehmet’in portresi tam 540 yıl sonra fethettiği şehre geri dönüyor. Ayasofya’nın açılışına geliyor. Bırakın kavga etmeyi, keyfini çıkartın.”

“Fatih Sultan Mehmet‘in portresi 770 bin sterlin çok değil. TL’ye çevirince çok oluyor onu öyle kur ile çarpmayalım. Ayrıca: FEDA OLSUN!”

“Tebrikler Sn İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet hanın portresi elbette en çok İstanbul’a yakışırdı.”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media