Hoşçakal efsane Ennio Morricone!

ajandakolik

Daha çok western müzikleriyle tanıdığımız Oscar ödüllü efsanevi müzisyen Ennio Morricone 91 yaşında hayata veda etti.

2020’de sanat dünyasından çok özel isimleri kaybetmeye devam ediyouz. 2016 yılında 88. Akademi Ödülleri’nde “The Hateful Eight” filmine yaptığı müziklerle “en iyi film müziği” dalında Oscar kazanan ve daha çok western müzikleriyle hazıfalarda yer eden Ennio Morricone de artık yok. 

Aralarında “İyi, Kötü ve Çirkin” (“The Good, the Bad and the Ugly”, Sergio Leone, 1966) ve “Batıda Kan Var” (“Once Upon a Time in the West”, Sergio Leone, 1968) gibi klasik spagetti westernlerin olduğu 500’den fazla film ve diziye müzikleriyle hayat veren sanatçı, en çok Sergio Leone filmlerine yaptığı müziklerle hatırlanıyor.

Ayrıca“Misyon” (“The Mission””, Roland Joffé, 1986), “Dokunulmazlar” (“The Untouchables”, Brian DePalma, 1987), ve “Cennet Sineması” (“Cinema Paradiso”, Giuseppe Tornatore, 1988) gibi filmlere yaptığı müziklerle de konuşuldu ve olumlu eleştiriler aldı.

Quentin Tarantino gibi önemli yönetmenler, Morricone’nin geçmiş çalışmalarına filmlerinde yer vermeye devam ediyor. Sinema ve müzik dünyası, bir efsaneyi yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor şimdi…

“İyi, Kötü ve Çirkin”in o düello müziğini kim unutabilir… Dırıdırıdııııı dırırııııı…

Paylaş ki çoğalsın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Mabel Matiz'in Altın Kelebek Ödülleri'ndeki konuşması eksik yayınlandı

Altın Kelebek Ödülleri, bu yılın en iyilerini açıkladı. Müzisyen Mabel Matiz,  ‘En İyi Klip’ ve ‘En İyi Erkek Şarkıcı’ ödüllerini aldı. Matiz, ödülünü almasının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.  Mabel Matiz, […]