banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

Logo üzeri reklam

“HAYALETLER” FİLMİNE ÖDÜL YAĞMAYA DEVAM EDİYOR


Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği “Hayaletler”, dün sona eren Kazablanka Bağımsız Filmler Festivali’nden En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle döndü.

Geçtiğimiz hafta Çevrimiçi Film Eleştirmenleri Birliği (OFCS) tarafından ABD’de Henüz Gösterime Girmeyen En İyi 10 Film arasında gösterilen film, birliğin OFCS Ödülleri kapsamında belirlediği listede Christian Petzold, François Ozon, Gianfranco Rosi, Michel Franco, Sarah Gavron gibi yönetmenlerin son filmleriyle birlikte yer aldı. Tüm ülkede elektriklerin kesildiği bir günde geçen ve dört farklı karakterin birbirine kesişen hikâyelerini anlatan “Hayaletler”in başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir paylaşıyor.

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği “Hayaletler”, dün sona eren Kazablanka Bağımsız Filmler Festivali’nden iki ödülle döndü. Fas’ın Kazablanka şehrinde ilki düzenlenen festivalde, Azra Deniz Okyay En İyi Yönetmen seçilirken, filmin oyuncularından Dilayda Güneş de En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu. 27-31 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında çevrimiçi gerçekleşen festivalin jüri başkanlığını, Fransız yönetmen, senarist ve yapımcı Manuel Sanchez yaptı.


Çevrimiçi film eleştirmenleri de “Hayaletler”i gösterdi

“Hayaletler” geçtiğimiz hafta da New York merkezli Çevrimiçi Film Eleştirmenleri Birliği (The Online Film Critics Society, OFCS) tarafından ABD’de Henüz Gösterime Girmeyen En İyi 10 Film (Non-U.S. Releases) arasında gösterildi. İnternet alanında üreten film eleştirmenleri tarafından oluşan birliğin 27.si gerçekleşen OFCS Ödülleri kapsamında açıklanan listeye “Hayaletler”in yanı sıra, Bassam Tariq’in “Mogul Mowgli” (Birleşik Krallık), Chaitanya Tamhane’nin “The Disciple” (Hindistan), Christian Petzold’un “Undine”, François Ozon’un “Summer of 85”, Gianfranco Rosi’nin “Notturno” (İtalya), Kôji Shiraishi’nin “A Beast in Love” (Japonya), Michel Franco’nun “New Order” (Meksika), Rose Glass’ın “Saint Maud” (Birleşik Krallık) ve Sarah Gavron’un “Rocks” (Birleşik Krallık) adlı filmleri seçildi.

Filmin yazar ve yönetmeni Azra Deniz Okyay.

Aralık ayındaa, Londra merkezli bağımsız sinema dergisi Middle East Eye tarafından “Türkiye sinemasında İstanbul, bu kadar canlı, özenli ve doğru bir şekilde çok ender resmedildi” sözleriyle övülerek 2020’nin Mutlaka Görülmesi Gereken Filmleri listesinde ilk sırada gösterilen “Hayaletler”, Türkiye’de de Altyazı sinema dergisi ve Bantmag’ın 2020’nin en iyi filmleri listelerinde yer aldı.

Venedik’ten Selanik’e 9 ödül

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği “Hayaletler”, Eylül 2020’de dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nde Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası‘nın (Venice International Film Critics’ Week) Büyük Ödül’ünü almıştı. Türkiye prömiyerini yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödüller kazanan film; 61. Selanik Film Festivali’nde İnsani Değerler Ödülü ve Sinema ve Televizyonda Çalışan Kadınlar Ödülü’nü almış, 36. Varşova Film Festivali‘nde de Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçilmişti.

Elektriklerin kesildiği o gün

Türkiye’nin tamamında saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatan filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaşıyor. Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk’ün üstlendiği filmin çok konuşulan müziklerini de bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

 

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media