AjandaKolik Reklam

 

 

Hasan Ali Toptaş’ın ödülü geri alındı, kitabının film projesi iptal oldu


Everest Yayınları’nın taciz suçlamaları nedeniyle bundan böyle Hasan Ali Toptaş ile bağını kesmesinin ardından Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen ve bu yıl Hasan Ali Toptaş’a giden Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nün de geri alındığı belirtildi. Yönetmen Ali Aydın ve yapımcı Müge Büyüktalaş da Toptaş’ın kitabından uyarlanacak film projesini iptal ettiklerini açıkladı. 

Türk edebiyatının sevilen yazarlarından Hasan Ali Toptaş, geçtiğimiz günlerde yıllarca çok sayıda kadına cinsel saldırı ve tacizde bulunduğu iddiasıyla gündeme geldi. Toptaş suçlamaları reddetmedi ve özür dilediğini belirten bir açıklama yaptı. Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre edebiyat dünyasında geniş yankı bulan bu olay üzerine, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen ve bu yıl Hasan Ali Toptaş’a giden Mersin Kenti Edebiyat Ödülü geri alındı.

Mersin Kenti Edebiyat Ödülü değerlendirme kurulu üyesi Celal Soycan, Değerlendirme Kurulu’nun tüm üyelerinin tereddütsüz şekilde ödülün geri alınmasına karar verdiğini söyledi.

“YOK SAYAMAYIZ”

Kurul olarak kendilerinin tavsiye kararı aldıklarını, resmi kararı ise Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın aldığını kaydeden Soycan, “Değerlendirme Kurulu’nun kararını MTSO yönetimine bildirdik. Onlar da resmi olarak karar alacaklar” dedi.

Soycan, “Bu son derece ağır bir durum. Değerlendirme Kurulu dünden beri konu üzerinde konuştuk ve ödülün geri alınması konusunda mutabık kaldık. Çünkü Hasan Ali Toptaş ile ilgili bu iddiaları yok sayamayız, hoş göremeyiz, görmezden gelemeyiz. İnsani, ahlaki, vicdani, edebi sorumluluğumuz gereği Toptaş’a verdiğimiz ödülü geri çekmeye karar verdik” dedi.

Soycan, ödül töreninin pandemi koşulları nedeniyle geciktiğini de belirterek, “Bu yılı, 2020 yılı Mersin Kenti Edebiyat Ödülü’nü boş geçmiş olacağız” dedi.

“KUŞLAR YASINA GİDER” FİLM PROJESİ İPTAL OLDU

Hasan Ali Toptaş’ın 2016 yılında yazdığı “Kuşlar Yasına Gider” isimli Everest Yayınları’ndan çıkan kitabının sinema filmi projesi de ortaya çıkan taciz olayları nedeniyle iptal edildi. Yönetmen Ali Aydın ve yapımcı Müge Büyüktalaş da yazılı bir açıklama yaparak düşüncelerini şöyle belirtti. “Geçtiğimiz yıldan beri geliştirme sürecine devma etmekte olduğumuz Hasan Ali Toptaş’ın aynı isimli romanından uyarlanan “Kuşlar Yasına Gider” film projesinin son günlerde ortaya çıkan haberler doğrultusunda iptaline karar vermiş bulnmaktayız. Kamuoyunun bilgisine sunarız. Saygılarımızla.”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media