banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

AjandaKolik Reklam

GENCO ERKAL: “GENÇLER TİYATROYA GİTMİYORSA SİZ ÖLDÜNÜZ DEMEKTİR”


Türk tiyatrosunun usta ismi Genco Erkal’ın kariyerini ve sanat hayatını anlatan “Genco” isimli belgesel Nilüfer’de sanatseverlerle buluştu. Gösterimin ardından belgeselin yönetmeni Selçuk Metin ile birlikte izleyicilerin karşısına çıkan usta sanatçı, “Bizim işimiz topluma ışık tutmak, aydınlanma devrimine katkıda bulunmak” dedi.

Nilüfer Belediyesi, tiyatronun ulu çınarı Genco Erkal’ın 60. sanat yılında hazırlanan “Tiyatroya Adanmış Bir Yaşam:  Genco” isimli belgeseli Bursalı sanatseverlerle buluşturdu. Genco Erkal’ın senaryosunu yazdığı, Selçuk Metin’in yönetmenliğini, Enka Sanat’ın da yapım sponsorluğunu üstlendiği otobiyografik belgesel “Genco”, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde izlenime sunuldu.

Görüntü yönetmenliğini Uğur İçbak’ın üstlendiği belgesel, izleyiciyi Genco Erkal rehberliğinde geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor. Belgesel, bugüne kadar 55 oyun yönetmiş, 80 oyunda oynamış, 9 oyun çevirmiş, 23 uyarlama yapmış ve 1 oyun yazmış sanatçının, bütünüyle tiyatroya adanmış yaşam öyküsünü ilginç detaylarla anlatıyor. Sanatçının çocukluk, gençlik ve meslek hayatının çok büyük bir bölümünün geçtiği, aynı zamanda dönemin sosyo-kültürel hayatının şekillendiği İstiklal Caddesi’nde başlayan belgesel, kronolojik bir sırayı takip etmekten ziyade, olaylar, zamanlar ve mekanlar arası çağrışımlarla devam ediyor. İzleyici de belgeselde bir dönemin tiyatro tarihine tanıklık ediyor.

Genco Erkal’ın ve Dostlar Tiyatrosu’nun arşivinden belgeler, fotoğraflar ve videolar ile izleyicilere görsel açıdan da zengin, benzersiz bir serüven sunan 90 dakikalık belgeselin sonunda salonda bulunanlar Genco Erkal’ı ve yönetmen Selçuk Metin’i ayakta alkışladı.

Gösterimin ardından Genco Erkal ve Selçuk Metin izleyicilerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. 60. sanat yılında böyle bir belgeseli izleyici ile buluşturma hayalini gerçekleştirdiğini anlatan Genco Erkal, “Bu yılı taçlandıracak bir belgesel olmalı dedim ve Selçuk Metin’in yönetmeliğinde oldu” dedi. Belgeselde kronolojik bir sıralamaya gitmekten kaçındığını anlatan Genco Erkal, “Biz normal belgeselin yapısı dışında olsun istedik. Senaryo, kronolojik bir sırayla değil, çağrışımlarla devam etti. Bu aynı zamanda bir kişinin değil, dönemin, Beyoğlu’nun, tiyatronun, hikayesi, tarihi olsun dedik. Arada askeri darbeler geliyor, bir sürü değişiklik oluyor, bütün bunları kapsasın istedik” diye konuştu.

“Genco” belgeselinin yönetmeni Selçuk Metin, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız ve Genco Erkal


“SEYİRCİNİN YARISININ HALEN GENÇLERDEN OLUŞUYOR OLMASI BİZİ MUTLU EDİYOR” 

Genco Erkal,  Bursa’da sahnelediği “Asiye Nasıl Kurtulur” oyunu sırasında yaşadıkları bir anıyı da izleyicilerle paylaştı. Oyunda kullanılan bir bıçak nedeniyle polisin iki oyun arasında gelip bıçağa el koyduğunu kendisinin de ifadesinin alındığını anlatan Erkal, bu tatsız olaya rağmen yıllarca gelip oyun sergilediği Bursa’nın, özellikle de Nilüfer’in gönlünde her zaman ayrı bir yeri olduğunu belirtti. Son dönemde gençlerin tiyatroya olan ilgisinin kendisini mutlu ettiğini de anlatan Erkal, “Gençlerin tiyatroya gitmesi her zaman en büyük dertti. Gençler tiyatroya gitmiyorsa, siz öldünüz demektir. Seyircilerimizin yarısının halen gençlerden oluşması bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Günümüzde tiyatroların durumunun ümit kırıcı olduğunu da ifade eden Genco Erkal, yine de umutların yitirilmemesi gerektiğini belirterek “Bizim işimiz topluma ışık tutmak. Doğru, aydınlık yolları göstermek, aydınlanma devrimine katkıda bulunmak” dedi.

Yönetmen Selçuk Metin de Genco Erkal ile eşsiz bir deneyim yaşadığını belirterek “Genco Erkal ile çalışmak benim için çok etkileyiciydi. Belgeselin en büyük özelliklerinden biri senaryoyu da Genco Erkal’ın yazması” dedi. Çekimleri pandemi koşullarında yaptıklarını anlatan Selçuk Metin, “Pandemi nedeniyle yapılan tam kapanma kararı bizim işimizi kolaylaştırdı. Herkes evine kapanırken izin alarak günün her saati normalde yoğun olan İstiklal Caddesi’ni bomboş bulduk ve çok kolay çekimler yaptık” dedi.


Söyleşinin sonunda Genco Erkal, Nâzım Hikmet’in  “Yaşamaya Dair” şirini okudu.

İzleyicilerin usta sanatçıyı ayakta alkışladığı gecede Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız da sahneye çıkarak, Genco Erkal ve yönetmen Selçuk Metin’e bütün Nilüferliler adına teşekkür etti.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media