FOTOĞRAFLARLA GENÇLİĞİ BAŞINDA DUMAN ERIC CLAPTON


Rock ve blues’un yaşayan efsanelerinden Eric Clapton’ın gençlik yıllarındaki onlarca fotoğrafıyla geçmişe uzanalım. 

Eric Clapton’ın tüm zamanların en iyi gitaristlerinden biri olduğu konusunda pek az kişi tersini düşünür muhtemelen. Özellikle 1960’larda ne kadar etkili, ilham verici çalışmaları olduğunu ise pek çokları unutuyor ya da bilmiyor ne yazık ki… Takip eden on yıllar boyunca Clapton, yaptığı albümlerde hem müzisyenliği hem de söz yazarlığıyla hünerlerini sergiledi. O, sadece gitarını konuşturmadı aynı zamanda artık klasikleşen şarkıların bizzat sahibi oldu.


İngilizlerden boşuna en iyi müzisyenler çıkmıyor kuşkusuz. Rock ve blues ustası, Rolling Stone dergisinin “TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 100 GİTARİSTİ” listesinde ikinci, Gibson’ın “EN İYİ 50 GİTARİST” listesinde ise dördüncü sırada gösterilmişti.

The Yardbirds, Bluesbreakers, Cream, Blind Faith, Derek and Dominos gibi gruplarda çalarak müzikal kimliğini pekiştiren ardından solo kariyeriyle yoluna devam eden “Tears In Heaven” şarkısıyla 6 dalda Grammy ödülü kazanan Clapton, gençlik yıllarında eroinle mücadele eden isimlerin de başında geliyordu.The Beatles’tan George Harrison’ın eşi olan Pattie ile yaşadığı ilişki ve ayrılık sonucu eroine başlayan müzisyen, müzik kariyerine iki yıl ara vermek zorunda bile kalmış, bu mücadele nedeniyle çektiği sıkıntılar sonucu bağımlılara yardım için Crossroads adında bir madde ve alkol bağımlılığı rehabilitasyon merkezi bile kurmuştu.

Captın, 2004 yılından bu yana bu merkeze gelir sağlayabilmek için her yıl düzenli olarak efsanevi müzisyenleri davet ettiği bir festival düzenliyor: “Crossroads Guitar Festival.” Şimdiyekadar Jeff Beck’ten Sheryl Crow’a, John McLaughlin’den Carlos Santana’ya pek çok müzisyenin katılımıyla gerçekleşen festival en son 2019 yılında gerçekleşti.

ALBÜM KARIŞTIRMA VAKTİ…

Ve 20’lerinde Eric Clapton bir hayli yakışıklı fotoğraflarıyla karşımızda. Bu fotoğrafların ona ait olduğunu söylemeseydik, 30 Mart’ta 76 yaşına basacak olan bu yakışıklının o olduğunu tahmin eder miydiniz, merak ediyoruz.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media