FOTOĞRAFÇI SEMİH URAL ANISINA FOTOĞRAF YARIŞMASI


Geçtiğimiz haftalarda trafik kazası sonucu hayatını yitiren reklam fotoğrafçısı Semih Ural anısına Semih Ural Fotoğraf Yarışması düzenleniyor. 

Elim bir trafik kazası sonucu hayata ve sevdiklerine veda eden reklam fotoğrafçısı Semih Ural’ın okul yıllarından bu yana hayatına girmiş dostları (SUAP – Semih Ural Arkadaşları Platformu); Ankara Kızılay Rotary Kulübü Derneği işbirliğiyle, hem öğrencilere fotoğraf alanında eser üretmek üzere fırsat sunmak, hem de Semih Ural’ın özellikle son yıllarda yoğun biçimde emek verdiği gastronomi fotoğrafçılığı alanında “Anadolu Lezzetleri” özelinde bir arşiv oluşturarak, Anadolu’nun zengin mutfağını ve/veya bu mutfağı besleyen, topraklarımıza has doğal ürünleri içerik alan eserlerle ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla harekete geçtiler.

Semih Ural, 13 Mart 1964 Ankara doğumlu. TED Ankara Koleji ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü mezunu. 1994 yılından bu yana reklam fotoğrafçısı olarak ülkemizin önemli markalarına hizmet eden Ural, özellikle son yıllarda gastronomi alanında yayınlanan çok sayıda kitabın içeriğini fotoğraflıyordu. Dora’nın babası olan Ural, 12 Mart’ta Bursa’nın Kestel ilçesinde meydana gelen tır kazasında, 57 yaşında, doğum gününden bir gün önce yaşamını yitirdi.

ANISINI YAŞATMAK İÇİN “ANADOLU LEZZETLERİ”
Yitirilen dostların hatırlanması, anılması, yakınlarına, büyüklerine vefa gösterilmesi insanı insan yapan önemli değerler. Bu değerlerden hareketle Semih Ural’ın bir grup arkadaşı, O’nun hem adını yaşatmak hem de mesleğine gönül verme ihtimali olan genç fotoğraf sanatçılarını yüreklendirmek, teşvik etmek amacıyla bir fotoğraf yarışması düzenlediler.

“Semih Ural Fotoğraf Yarışması”nın konusu; O’nun profesyonelliğini en çok yansıttığı gastronomi alanına ithafen “Anadolu Lezzetleri”. Yarışma; liselerin ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde lisans, yüksek lisans veya doktora çalışması yapmakta olan ve/veya fotoğraf sanatını meslek olarak icra etmeyi hedefleyen tüm öğrencilerin katılımına olanak sağlıyor.

Yarışmaya katılacak fotoğrafların; gastronomi alanında Anadolu’nun zengin mutfağını veya bu mutfağı besleyen ve Anadolu topraklarına has doğal ürünleri ortaya koyması beklenirken, bu vesile ile eserlerin yarışma sonunda da ülke tanıtımına katkıda bulunması hedefleniyor.

KATILIM ÜCRETSİZ VE EN FAZLA 4 ESERLE… 
Kısaca; yarışmacıların Anadolu’nun Lezzetleri üzerinden yaratacakları fotoğrafik öyküler, bir yandan Semih Ural’ın mesleğiyle anılmasına neden olacakken diğer yandan bu toprakların lezzetlerini bir görsel şölenle dünyayla buluşturmayı amaçlıyor.

Katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya, her katılımcı renkli, siyah-beyaz veya karışık en fazla 4 eserle başvurabilirken, çevrimiçi fotoğraf sistemine göre yapılan yarışma için kayıt / katılım adresi de sufybasvuru@gmail.com olarak belirlendi. Ayrıca katılmak isteyenlerin, Facebook medyasında bulunan Semih Ural Fotoğraf Yarışması Jüri Heyeti kapalı grubuna üye olarak doğrudan yükleme yapması da mümkün. Yarışma şartnamesine; “Semih Ural Fotoğraf Yarışması” adlı Facebook hesabından erişilebilir.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media