16 yaşındaki Nisan Uğur’un filmi “Evde Kal Hav Türkiye”


Alex, 3 yaşında pekinez cinsi bir köpektir. Ailesi, her gün işe gittikleri için onu evde yalnız bırakır. Fakat bir süre sonra durum değişir. Ortaya çıkan bir virüs sebebiyle sokağa çıkamayan ve sürekli evde kalan ailesiyle yeni bir hayata alışmaya çalışır. Ve bu, Alex’in hikâyesidir.

2004 doğumlu bir “yazar-yönetmen” var karşımızda. Pandemi döneminde o da yaşıtları gibi evde kaldı, kimi zaman ders çalıştı kimi zaman oyun oynadı kimi zaman da sıkıntıdan patladı belki ama o, diğer çocuklardan farklı olarak bir de film hazırladı. Üstelik hem metnini yazdı hem de yönetti.


Koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız ve “yeni normal” denilen sürece de bir yandan alışmaya çalıştığımız şu dönemde evde kalmayı yaratıcılıkla birleştiren genç isimlerden biri Nisan Uğur. O, hayvanların gözünden bu süreci dünyaya anlatabilmek için kolları sıvadı ve kendi köpeği Alex’ten yola çıktı.


Uğur, evlerinin bir ferdi olan köpeklerinin gözünden yaşadığımız bu tuhaf dönem üzerine bir kısa film yazdı ve çekti. “Evde Kal Hav Türkiye” ismini verdiği film, koronavirüsle mücadele kapsamında farkındalığı artırmayı sağlamak adına festival başvuruları için yola çıkıyor. Hem de %100 ev yapımı ve organik bir film olarak…

Ellerine sağlık Nisan, yolun açık olsun…

NİSAN UĞUR KİMDİR? 

Şu anda Nezihe Hasan Kılıç Anadolu Lisesi 10. sınıfta öğrenimine devam ediyor. Ortaokul yıllarında sinemaya merakı başladı. Sadece izleyici olmak yerine filmleri kendisi çekmek isteyen Uğur; ailesinin desteğiyle ilk kısa filmi “Zinko”yu 12 yaşında cep telefonu ile çekti. Çocukluğundan beri yanından ayırmadığı oyuncak köpeği Zinko’nun hikâyesi ile 2016 Rotary Kısa Film yarışmasında en genç yönetmen ödülünü aldı. “Evde Hav Türkiye” filmi, onun ikinci kısa filmidir.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media