AjandaKolik Reklam

 

 

EĞİTİM KULESİ’NİN USTA OYUNCUSU İNTİKAM HIRSIYLA SAHAYA İNİYOR

Indoor Kim’in yazdığı, Bluepic’in resimlediği, “Eğitim Kulesi’nin Usta Oyuncusu 1”, şehirdeki gizemli bir kulede tüm dünyayı ele geçiren canavarlara karşı özel bir eğitimden geçen avcıların macerasını konu ediyor. Ancak kitabın esas öznesi, 12 yıl boyunca bu kulede esir hayatı süren Hyeon-Wood Kim adlı süper oyuncu. Ve kitabın meselesi de onun şahsi meselesini aydınlatmak!

YAZI: BURAK SOYER

soyerbrk@gmail.com

“Günün birinde, dünyanın her yerinde canavarlar görülmeye başladı. Ve canavarlarla birlikte, birden bu “şey” de belirdi. Bu, insanlığın “Eğitim Kulesi”yle ilk tanışmasıydı. İnsanlar, belirli aralıklarla, dünyanın dört bir yanından zorla buraya getiriliyordu. Yaşa ya da fiziksel uygunluğa bakılmaksızın, zorlu bir testten geçirilerek acımasızca buraya sürükleniyorlardı! Sadece yüzde 20’si dayanabildi ve Kule’de hayatta kalabildi. Özel yeteneklere sahip avcılara dönüştüler ve insanlığa yeniden umut oldular. Kule’nin ilk mezunlarını vermesinin üzerinden bu yana 12 yıl geçti.”

Indoor Kim’in yazdığı, Bluepic’in resimlediği, “Athica Books’tan Yonca Kocadağ çevirisiyle yayımlanan “Eğitim Kulesi’nin Usta Oyuncusu 1” kitabının hikâyesi işte böyle başlıyor. “Birileri” tarafından şehrin gri atmosferinde tüm gizemiyle yükselen kulede aldıkları fiziksel ve zihinsel eğitimin ardından “normal” dünyaya geri dönen avcıların tüm dünyayı ele geçirmeye niyetli canavarlara karşı giriştikleri mücadeleyi anlatıyor. Bu mücadelede bir kişiye özel bir rol atfederek olayları onun eksenine kilitleyen “Eğitim Kulesi’nin Usta Oyuncusu 1”, olası bir gelecekten haberleri ele alarak, intikam duygusuyla dolup taşmış Hyeon-Wood Kim adlı bu özel oyuncunun, kendisini o “Kule’ye” kimin, neden hapsettiğinin sebebini bulma macerasını bol aksiyonlu sekansları, hız kesmeyen temposuyla sayfalarına taşıyor.

“Kule”nin ardındaki gizli eller

“The Walking Dead”ten fırlamış bir sahneyle açılıyor “Eğitim Kulesi’nin Usta Oyuncusu 1”. Şehirde kaos hâkim. Adım başı her yerde canavarlar ve onlardan kaçmaya çalışan insanlar var. Televizyon kanalları helikopterden canlı yayınlarla bu “macerayı” yayınlıyorlar. Ancak insanlar için durum o kadar ümitsiz değil. Zira “Eğitim Kulesi”nden mezun olmuş, süper yeteneklerle dolu kahramanlar insanlık için bir umut ışığı olarak canavarları alt etmek için canla başla savaşıyor. Her biri toplum tarafından birer idol hâline gelen “avcılar” için gündüz kuşağı programları bile yapılıyor. Fakat kimse, süper güçleri olmasa da birer süper kahraman kadar etkili bu insanların neden “Kule”ye sokulduklarını, ne amaçla eğitildiklerini bilmiyor. Ortada görünmeyen bir büyük patron var. Tüm dünyada var olan “Eğitim Kuleleri”nde, böyle süper insanlar yetiştiriyor ve onlar üzerinden inanılmaz paralar kazanıyor. Ayrıca “avcılar”, birer derneğe üyeler. Bir nevi sendika gibi çalışan bu dernekler, hesapta “avcılar”ın haklarını koruyor gibi görünse de onların da altında bit yenikleri geziniyor. Her zaman, her yerde hangi avcının hangi seviyeye geldiğin ya da gelemeden ruhunu teslim ettiğini, avcılardan hangisinin üye olduğu derneğin bölgesinde asayişin berkemal olduğu konuşuluyor.

12 yıllık esaret

Kapalı kapılar ardında bunlar yaşanırken “Eğitim Kulesi”nin unutulmuş ismi Hyeon-Wood Kim tam 12 yıl sonra “Kule”den çıkıyor. Üzerinde pijamadan bozma bir eşofman takımı, ayağında terlikleriyle pespaye bir görünüme sahip bu genç adamın sahaya inişi, “avcılar” ve arkalarındaki kodamanlar arasında infiale sebep oluyor. Zira Hyeon-Wood Kim, şu ana kadar “Eğitim Kulesi”ndeki en yüksek karneye sahip olan oyuncu. Onun seviyesini gören herkes gözlerine inanamıyor. Herkes ondan çekinmeye başlıyor ancak diğer yandan da kuyusunu kazmak için türlü planlar yapıyor. Yenilgi yüzü görmemiş canavarlara kapıştırıyorlar. Çıkılması imkânsız labirentlere sokuyorlar. Kimsenin aklına gelmeyecek tuzaklarla onu alt etmeye çalışıyorlar. Tüm bunların bir sebebi var elbette: Eğer Hyeon-Wood Kim, hayatına bu tempoyla devam ederse, diğer avcıların ekarte olma ihtimalleri var. Ancak Kim, bunların hiçbirini, hiç kimseyi umursamadan karşılarına çıkan tüm engelleri aşıyor, tüm canavarları terlikli bacakla atılmış tekmelerle öldürüyor. Çünkü Kim’in nihai bir amacı var: Onu “Eğitim Kulesi”nde kimin tıktığını ve 12 yıl boyunca orada türlü eziyetlere maruz kalmasını sağlayanı bulmak ve intikamını almak. Ve görünüşe göre; şimdilik onu yolundan alıkoyacak kimse yok!

“Eğitim Kulesi’nin Usta Oyuncusu 1”, üstü kapalı bir intikam hikâyesinin ilk ayağı. Yazar Indoor Kim, işlemek istediği konuyu dengede tutarak “Kule”nin ve Kim’in geçmişi hakkında üstün körü bilgiler vererek hikâyenin merak dozunu dengede tutuyor. 12 yıl boyunca zindan gibi bir kulede kalarak, intikam hırsıyla dolu bir insana, olağanüstü güçler ve haddinden fazla bir hırs yüklemeyip, onu –yetenekleri hariç- diğer avcılarla kader ortaklığı yaptırarak kitabı normal bir zemine oturtuyor. İlk sayfadan itibaren gizem ve macerayla dolu olan “Eğitim Kulesi’nin Usta Oyuncusu 1”in devamı için beklemede kalmanızı öneririz.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media