banner-image

 

Biz Kimiz ?

Biz şuyuz; Dünya ne kadar kötüye giderse gitsin sanatın hep var olacağına ve insanları iyileştireceğine inananız.
Biz şuyuz; Çalıştığımız gazetelerden kovulsak da, haksızlığa boyun eğmeyen, kendi mecramızı kurup yola devam edeniz.
Biz şuyuz; Özgürüz, günceliz, yazar çizeniz, haber okuyanız, haber vereniz, sanatın ve sanatçının yanındayız.
Biz gazeteciyiz, yaratıcıyız, sanatçıyız, pes etmeyeniz.
Biz ajandamızı sizlerle paylaşan Ajandakolik’iz.

 

AjandaKolik Reklam

DÜNYAYI DAHA İYİ BİR YER HALİNE GETİRMEK İSTEYEN ÇOCUKLAR İÇİN YARARLI BİR KILAVUZ


Editör ve yazar Jesse Goossens’in irili ufaklı otuz dört afet hakkında tuhaf, tüyler ürpertici ve müthiş bilgilerden derlediği Volkanik Patlamalar ve Taşan Okyanuslar adlı kitabı Linde Faas’ın resimleriyle ve Seda Ateş’in çevirisiyle Can Çocuk’tan çıktı.

9 yaş ve üstü genç okurlar için hazırlanan bu kitap afetlerle ilgili bir kılavuz. Kitap; “Bir insan hayata nasıl döndürülür?”, “Bir orman yangınının yaklaşmakta olduğunu nasıl anlarız?”, “Bugüne dek yaşanan en şiddetli deprem hangisiydi?”, “Bir felaket yaşandığında, evinizde ya da semtinizde neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?” ve benzeri sorulara cevap buluyor.


Linde Faas ise bu bilgileri capcanlı ve neşeli desenleriyle sayfalarını çevirmekten keyif alacağımız bir kitaba dönüştürdü.

Volkanik Patlamalar ve Taşan Okyanuslar, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek isteyen her yaştan çocuk için son derece yararlı bir kılavuz.

SICAK ÇARPMASI DİKKATE DEĞER

Her yıl onlarca çocuk, aileleri alışverişe ya da başka bir yere giderken arabada bıraktığı ve çocuklarının hâlâ arka koltukta olduğunu unuttukları için sıcak çarpmasından ölüyor. Yalnızca Birleşik Devletler’de her yıl böyle 40 ölüm gerçekleşiyor. Bu ölümlerin yüzde 70’inde, kurbanlar 2 yaş altı çocuklar oluyor.

Arabanın içindeki sıcaklık 10 dakikada, camların açık ya da kapalı olması fark etmeksizin, on santigrat derece artabilir. Dışarıda hava sıcaklığı 15 santigrat derece olsa bile, doğrudan güneş ışığı alan arabanın içindeki sıcaklık 40 dereceye yükselebilir. Bunun yazın ne kadar yükselebileceğini bir düşünün!”

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media