Dünyadaki büyük müzeler arasında 6. sırada: İstanbul Modern


İstanbul Modern’i sevmek için nedenimiz çok! Bu sevgiyi haklı çıkarmasının en büyük payı sanata ve sanatçıya olan kusursuz desteği, hiç kuşkusuz. İstanbul Modern, 2018 yılında  Twitter’da 2,9 milyon takipçiyle dünyadaki büyük müzeler arasında 6. sıraya yükseldi.

2018 yılında 40 bin çocuk ve genci ücretsiz sanat eğitimleriyle buluşturan İstanbul Modern, 318 bin ziyaretçi ağırladı. Karaköy’deki yeni müze binası tamamlanana kadar Beyoğlu’nda faaliyetlerini sürdüren İstanbul Modern, 2018 yılını da dolu dolu geçirdi. Kısa bir taşınma molası veren müze, geçici mekânının açılışını çağdaş heykel sanatının en özgün, en yenilikçi sanatçılarından Anthony Cragg’in ‘İnsan Doğası’ adlı sergisiyle mayıs ayında yaptı.


2018’de 6 sergiyle 151 sanatçıyı ağırlayan İstanbul Modern, koleksiyon sergilerinin ardından fotoğraf tarihinin en önemli isimlerinden Yıldız Moran’ın ‘Bir Dağ Masalı’ adlı sergisini İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturdu. İstanbul Modern Sinema ise 10 özel programla 110 film gösterimi gerçekleştirdi.

40 bin çocuk ve gence sanat eğitimi

Çocukların ve gençlerin sanat eğitimi olanaklarından yararlanması amacıyla müze içinde ve dışında pek çok çalışma yürüten İstanbul Modern’in tasarladığı 100’ün üzerindeki eğitim programlarından 2018 yılında yaklaşık 40 bin çocuk ve genç yararlandı.

İşitme engelli çocuklardan ‘Sanatın Sözleri Orkestrası’

İstanbul Modern’in işitme engelli çocuk ve gençlere yönelik hazırladığı ‘Sanatın Sözleri’ projesi de 2018 yılında gerçekleşti. Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve Gala Modern 2017 Destekçileri’nin katkılarıyla hayata geçirilen proje kapsamında, yıl boyunca uzman eşliğinde sergi gezileri, atölye uygulamaları ve orkestra çalışmaları gerçekleşti. 18 farklı etkinlik ile 96 işitme engelli çocuk ve gence ulaşılan programın sanatsal üretim alanını ise besteci Prof. Dr. Alper Maral’ın tasarladığı ‘Sanatın Sözleri Orkestrası’ oluşturdu.

Twitter’da dünyadaki müzeler arasında 6. sırada

İstanbul Modern’in web sitesi 400 bin ziyaretçiye ulaşırken, Facebook, Twitter ve Instagram’daki toplam takipçi sayısı 3,5 milyonu aştı. Sosyal medyada Türkiye’de en çok takipçiye sahip müze olan İstanbul Modern, Twitter’da 2,9 milyon takipçiyle dünyadaki büyük müzeler arasında 6. sıraya yükseldi.

YORUM YAP

You don't have permission to register
Follow us on Social Media